Jan Kavan se chopil předsednictví Valného sromáždění OSN

Jan Kavan se jako první Čech ujal vrcholné funkce ve Valném shromáždění OSN. Bývalý šéf české diplomacie zahájil své roční předsednictví projevem před zástupci 190 zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kavan | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Jak z OSN hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Kavan připomněl, že výročí teroristických útoků proti New Yorku a Washingtonu vyvolává potřebu stále se zaměřovat na boj proti mezinárodnímu terorismu a na udržení mezinárodní koalice.

Podle něho musí být ohniskem protiteroristického úsilí posilování příslušných nástrojů OSN včetně mezinárodních dohod. Valné shromáždění OSN musí podle něho dospět také k přijetí Všeobecné konvence, která by zahrnovala definici terorismu. S bojem proti terorismu podle Kavana souvisí i vykořeňování bídy. I když podle něho neexistuje přímá příčinná spojnice mezi bídou a terorismem, je krajní nouze "jednou z důležitých ingrediencí", které v kombinaci s dalšími příčinami, jakými jsou například dlouhodobě nevyřešené politické konflikty, "mohou stvořit potenciálně nebezpečný koktejl".

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: J. Kavan v OSN

Jedním z hlavních úkolů nového předsedy bude řešení krize okolo Iráku a mírové uspořádání na Blízkém východě. Jan Kavan už dříve také slíbil, že chce přispět k reformě Světové organizace.

Kavan se má setkat ve čtvrtek s americkým prezidentem Georgem Bushem, ministrem zahraničí Colinem Powellem a prezidentovou poradkyní pro bezpečnostní otázky Condolezzou Riceovou. Setkání se koná podle Kavana na americkou žádost.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme