Jan Kavan stanul v čele Valného shromáždění OSN

Dosavadní ministr zahraničí Jan Kavan byl dnes zvolen do třetí nejvýznamnější funkce Organizace spojených národů. Jako první Čech v historii usedne na jeden rok do křesla předsedy Valného shromáždění OSN. Šéf české diplomacie vyslechl výsledek volby v NewYorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kavan | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Poté, co koncem června stáhlo kandidaturu Bělorusko a českým diplomatům se podařilo rozptýlit výhrady arabských zemí, byla dnešní volba ryze formální aktem. Jan Kavan se chce ujmout funkce co nejdříve, aby s jedenadvaceti místopředsedy připravil zářijové 57. zasedání Valného shromáždění OSN. K dispozici bude mít kromě místopředsedů i jedenáctičlenný podpůrný tým, složení především z českých diplomatů. V předsednické funkci by měl strávit jeden rok.

Jak Jan Kavan po zvolení řekl českým novinářům, jeho hlavním úkolem bude prevence konfliktů, zejména snaha zamezit mezinárodnímu terorismu. Dále chce přispět k reformnímu úsilí v Radě bezpečnosti OSN a k průhlednější a efektivnější světové organizaci. V neposlední řadě chce Jan Kavan pomoci rozvoji dialogu o globalizaci na půdě OSN a zúžení propasti mezi bohatým severem a chudým jihem.

Slavnostní chvíle svého dnešního zvolení si ale příliš nevychutná, protože už zítra musí být v Praze na první schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme