Soud rozdělil kauzu Kuciak. Bývalý voják, který se přiznal k vraždám, bude mít vlastní proces

Proces v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové bude pokračovat jen se třemi obžalovanými. Jednání s Miroslavem Marčekem, který se již dříve přiznal, že dvojici v únoru 2018 zastřelil, bude projednáno samostatně. Důvodem je urychlení soudního řízení. Rozhodl o tom v pondělí slovenský soud, který pokračuje výslechem znalců.

Pezinok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Marček obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019 | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Samostatné líčení s Marčekem soudkyně zdůvodnila snahou zrychlit rozhodování soudu. „Soud dospěl k závěru, že ve věci obžalovaného Marčeka je pouze potřeba provést důkazy související s výrokem o trestu a o ochranném opatření,“ řekla předsedkyně senátu Specializovaného trestního soudu Ružena Sabová.

Dodala, že zatímco dokazování v případu Marčeka potrvá nejdéle dva dny, proces se zbylými třemi obžalovanými, kteří vinu nepřiznali, bude trvat mnohem déle.

U soudu v Pezinku se v pondělí očekávala výpověď Michaely Rendekové a Oľgy Petrusové, znalkyně z oboru soudního lékařství a forenzní antropologie. A také policejních znalců Petra Mihályho a Róberta Vargy, stejně jako znalce z oblasti balistiky Miroslava Šimoniče.

Obžalovaný podnikatel Marian Kočner pak požádal, aby se v pondělí a úterý pokračovalo v jeho nepřítomnosti, čemuž soud vyhověl.

Případ Kuciak. Na Slovensku jsou spíš ruské než západní poměry, říká novinář Kostolný

Číst článek

Bývalý voják Miroslav Marček je v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách jediným ze čtveřice obžalovaných, který vinu přiznal. 

Vraždu novináře Jána Kuciaka si podle obžaloby objednal podnikatel Kočner jako pomstu za to, že investigativní reportér poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.

Objednávku reportérovy vraždy předala podle prokuratury Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová Zoltánu Andruskóovi.

Andruskó pak podle obžaloby najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Zsuzsová i Szabó svou vinu za vraždu před soudem odmítli.

Andruskó ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině, přistoupil na trest vězení 15 let.

Marček také řekl, že kromě vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára. Tato vražda je součástí obžaloby v Kuciakova případu. Marček byl obžalován nejen z vražd, ale také z dalších deliktů včetně nedovoleného ozbrojování.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme