Policie obvinila Kočnera z objednání vraždy Kuciaka. Zbraň ani po roce nenašla

Podnikatel Marián Kočner byl obviněn z objednání vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Oficiálně o tom ve čtvrtek informoval prokurátor. Od vraždy na Slovensku uplynul 21. února rok.

Video Bratislava (Aktualizováno: 14:11 14. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vyšetřovatel vznesl obvinění vůči Mariánu Kočnerovi, až když jsme byli všichni přesvědčeni o tom, že právě on je s největší pravděpodobností objednavatelem vraždy,“ vysvětlili ve čtvrtek prokurátoři, proč byl Kočner obviněn více než rok od vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Média nemohla během tiskové konference snímat jejich tváře, a tak kamery snímaly pouze jejich ruce.

Najdu špínu na vás i vaši rodinu, vyhrožoval Kočner. Kuciakova redakce poprvé zveřejnila celou nahrávku

Číst článek

„Důvodem byla novinářská činnost,“ zopakovali prokurátoři k dvojnásobné vraždě. Podnikatel Kočner byl podle nich obviněn na základě objektivních důkazů, odmítli tak jakýkoli politický, mediální nebo společenský tlak.

Zda byl podle nich Marián Kočner jediným objednavatelem, odmítli na čtvrteční tiskové konferenci prokurátoři komentovat.

Zbraň ani po více než roce vyšetřovatelé nenašli. „Víme, jak a kdo zabezpečil zbraň a střelivo. Zbraň nemáme, ale máme důkazy, o jakou zbraň a střelivo šlo. Vražedná zbraň i střelivo bylo nějakým způsobem upravené,“ upřesnili prokurátoři.

„Bylo vykonáno osm výslechů obviněných, šest výslechů poškozených, bylo vyslechnuto 17 podezřelých a 225 svědků,“ vypočítali. „Dále bylo vykonáno 34 prohlídek jiných prostor a pozemků, 54 domovních prohlídek a v rámci právní pomoci bylo vyžádáno 33 právních úkonů směrem do zahraničí.“

Řekli také, že spolupráce s Europolem, evropským policejním úřadem, pokračuje. Dodali ale také, že stopy ohledně podílu na vraždě vedoucí do Itálie se nepotvrdily. Zavražděný novinář Kuciak se kromě Kočnera zajímal také o aktivity kontroverzního italského podnikatele Antonia Vadaly.

Vyšetřovací spis dvojnásobné úkladné vraždy už teď má podle prokurátorů 38 svazků, tedy více než 15 tisíc stran. Vyšetřování bude podle nich pokračovat výslechem obviněného a dalších svědků. Kvůli obvinění Kočnera se pak prodlouží přibližně o půl roku.

‚Najdu špínu‘

O kontroverzním podnikateli Kočnerovi už slovenská média delší dobu mluvila jako o možném objednateli vraždy novináře a jeho snoubenky.

Denně chodí synovi na hrob. ‚Mám pocit, že se někdo snaží zabránit dovyšetření,‘ říká otec Jána Kuciaka

Číst článek

Letos v únoru, kdy uplynul rok od vraždy, zveřejnil server Aktuality.sk, pro nějž Kuciak pracoval, celou nahrávku novinářova telefonátu s Kočnerem.

Podnikatel na ní mimo jiné novináři říká, že se začne zajímat o něj i jeho rodinu a najde na ně nějakou špínu.

„Můžete si být jistý, že se vám osobně, pane Kuciaku, začnu speciálně věnovat,“ pokračoval na záznamu z 5. září 2017. „Začnu se speciálně věnovat vám a vaší osobě, vaší matce, otci a vašim sousedům,“ popsal Kočner.

„Jakmile zjistím nějakou špínu, nějaké přešlapy u vás, u celé vaší rodiny… každý má něco za nehty, buďte si jistý, že to zveřejním jako vy,“ dodal. „Budu, pane Kuciaku, hledat,“ uzavřel rozhovor s reportérem serveru Aktuality.sk Kočner, který je od loňského června ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Od vraždy 27letého Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynul 21. února rok. Oba byli zastřeleni ve vesnici Veľká Mača a podle policejních závěrů měl motiv souviset s Kuciakovou prací.

Mezi čtveřicí dosud obviněných lidí v případu Kuciak je kromě Kočnera také Alena Zsuzsová, která je podle vyšetřovatelů zprostředkovatelkou vraždy a která měla ke Kočnerovi velmi blízko. Kočnerovo jméno coby objednavatele měl také zmínit spolupracující obviněný Zoltán Andruskó.

K obviněným kromě Zsuzsové a Andruskóa mají patřit také Tomáš Szabó, který je podle policie vykonavatelem nájemné vraždy, a řidič Miroslav Marčeko.

Slovenská prokuratura dosud nikoho neobžalovala. A podle dřívějšího vyjádření generálního prokurátora Jaromíra Čižnára přibudou další obvinění.

Zločin loni otřásl celým Slovenskem a vyvolal největší demonstrace v zemi od pádu komunismu.

Kvůli němu také odstartovala politická krize, která vedla k odstoupení premiéra Roberta Fica, ministra vnitra Roberta Kaliňáka (oba Smer) a odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme