‚Dvanáct měsíců, které změnily Slovensko.‘ V Bratislavě uctilo Kuciakovu památku 20 tisíc lidí

Slováci ve čtvrtek v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Patrně nejvíce lidí přišlo na demonstraci v Bratislavě, kde dav skandoval také hesla proti expremiérovi a šéfovi nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) Robertu Ficovi a kde vystoupil s projevem i Kuciakův otec.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava/Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadu listu Denník N přišlo na demonstraci v Bratislavě více než 20 tisíc lidí

Podle odhadu listu Denník N přišlo na demonstraci v Bratislavě více než 20 tisíc lidí | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Vzpomínkové akce byly svolány u příležitosti prvního výročí vraždy mladé dvojice, která loni vyústila v politickou krizi a ve Ficovu rezignaci na funkci premiéra.

Obměna kádrů. Policie je rok od vraždy důvěryhodnější, míní Peter Bárdy, pod kterým Kuciak pracoval

Číst článek

„Dvanáct měsíců, které změnily Slovensko. Vražda Jána a Martiny nás vytrhla ze sladké nevědomosti. Po jejich smrti už nikdy nemůžeme říct, že jsme nevěděli, jak silná může být nenávist, moc peněz a korupce. Nezapomeneme a neodcházíme,“ řekl z pódia v Bratislavě jeden z organizátorů shromáždění z Iniciativy za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

Otec zavražděného reportéra Jozef Kuciak z pódia poděkoval lidem, kteří přišli na náměstí nejen ve čtvrtek, ale i v minulosti.

„Chtěl bych poděkovat nejen za dnešek, ale za všechna setkání, která jste zde měli,“ řekl Kuciak starší, kterého doprovázela jeho dcera. Shromáždění tisíců lidí odpovědělo skandováním „Jsme s vámi“.

Podle odhadu listu Denník N přišlo na demonstraci v Bratislavě více než 20 tisíc lidí.

Kiska v Košicích

Shromáždění se konalo také v Košicích, kde slovenský prezident Andrej Kiska uctil památku Kuciaka a Kušnírové zapálením svíčky.

Šéfka investigativního centra Holcová: Společnost po vraždě Kuciaka vnímá novináře jinak

Číst článek

„Chci pochválit policii, že s největší pravděpodobností jsme chytili vrahy, pravděpodobně víme, kdo tím vrahem byl, a něco tušíme o minimálně jednom z objednavatelů. Všichni si přejeme, aby se tato propojení, která za vraždou stála, odhalila,“ řekl Kiska.

Slovenská policie již loni na podzim zadržela a obvinila z vraždy Kuciaka a jeho partnerky čtyři osoby. Dosud se vyšetřovatelům ale nepodařilo odhalit hlavního objednavatele vraždy. Podle nepotvrzených informací slovenských medií si Kuciakovu vraždu objednal podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě v jiném případu.

Čtení novinářských textů

Iniciativa Za slušné Slovensko svolala shromáždění do více než tří desítek měst v zemi pod Tatrami a také do vybraných metropolí v zahraničí včetně České republiky. Již loni po Kuciakově vraždě, jejímž motivem podle policie byla reportérova investigativní práce, iniciativa uspořádala sérii demonstrací, které byly z hlediska účasti největšími od pádu komunismu v roce 1989.

Denně chodí synovi na hrob. ‚Mám pocit, že se někdo snaží zabránit dovyšetření,‘ říká otec Jána Kuciaka

Číst článek

Kromě demonstrací připravili občanští aktivisté a novináři u příležitosti výročí vraždy diskuse a také čtení Kuciakových novinářských textů.

Útok na svobodu slova

Premiér Peter Pellegrini v prohlášení označil vraždu Kuciaka a Kušnírové za brutální akt a útok na svobodu slova. Zároveň vyslovil přání, aby vražda přestala rozdělovat slovenskou společnost. Místopředseda Směru-SD Pellegrini se stal předsedou vlády loni v březnu po Ficově demisi.

Podle opozice stojí Slovensko rok po vraždě zmiňované dvojice stále na rozcestí. „Jedině občané mohou v zemi vytvořit politické prostředí, ve kterém se mafiánům nebude dařit,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Dodal, že nadcházející prezidentské volby, volby do Evropského parlamentu i parlamentní volby v příštím roce jsou tři klíčové příležitosti, aby Slovensko vykročilo ze zmiňovaného rozcestí správným směrem.

Pro Slovensko to byl šok. Odezva byla mimořádná a vlastně trvá dodnes. Důkazem jsou ta shromáždění chystaná na dnešek. Po konci Mečiara to byl takový druhý mezník v polistopadovém vývoji Slovenska,
řekl @Český rozhlas Plus Martin Bútora k prvnímu výročí vraždy Jána #Kuciak­a
#AllforJan

10:17 – 21. 02. 2019

1 6

Pieta v Praze

V české metropoli se sešlo asi 500 lidí na Václavském náměstí k tichému uctění památky Jana Kuciaka a jeho partnerky. Mnoho z nich položilo svíčky k fotografii partnerů a nápisům „All For Jan“ a „All For Martina“ u sochy svatého Václava.

„Naší dnešní úlohou je produkovat neutichající veřejný tlak na politiky. Musí cítit, jak jim dýcháme na krk. Setkávejme se, mluvme spolu, diskutujme, přemýšlejme, zlepšujme a všechno to sdílejme na sociálních sítích, našich blozích a v médiích,“ uvedli organizátoři.

Skromnost i urputnost

Na náměstí Svobody v Brně se sešlo, i přes deštivé počasí, také na 500 lidí. U morového sloupu zapálili svíčky. Ve zkratce připomněla události před a po vraždě i malá výstava.

Na Kuciaka na pódiu zavzpomínala redaktorka Deníku N Jana Ustohalová. „Jána jsem poprvé potkala v kurzu pro mladé investigativní novináře, kde jsem byla před několika lety mentorkou studentům žurnalistiky. Už tehdy byl nepřehlédnutelný. Bylo zajímavé ho poslouchat, jak chce věcem přijít na kloub, jak chce poznat. Byl ještě studentem, ale hned vás na něm zaujala skromnost, jistá urputnost a bezstarostnost,“ řekla Ustohalová.

Podobné akce se podle pořádající organizace Za slušné Slovensko konají v desítkách slovenských měst, ale také ve Zlíně, Varšavě, Paříži, Barceloně, Kodani nebo New Yorku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme