‚Nejsem světec, ani vrah.‘ Kočner přirovnal soud v Pezinku k procesu s Horákovou, obhájce žádá jeho osvobození

Obhájce slovenského podnikatele Mariana Kočnera v pátek vyzval soud, aby jeho klienta zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Požadavek na osvobození svých klientů vznesli v závěrečných řečech i advokáti dalších dvou obžalovaných Aleny Zsuzsové a Tomáše Szabóa. Kočner zahájil svou závěrečnou řeč tím, že soud přirovnal k procesu s Miladou Horákovou.

Pezinok (Aktualizováno: 18:47 31. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner obžalovaný v případu vraždy novináře Jána Kuciaka před soudem 19. 12. 2019 | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„Nejsem světec, ale nejsem ani vrah,“ prohlásil a na závěr dodal, že věří, že média, politika a emoce zůstanou za dveřmi soudní síně a soud rozhodne na základě faktů a důkazů.

Kočner si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Podnikatel ale v pátek před soudem v Pezinku tvrdil, že Kuciaka nevnímal jako výjimečného reportéra.

„Ján Kuciak mi žádným způsobem nevadil,“ prohlásil Kočner, podle něhož se články tohoto investigativního novináře nijak nelišily od těch, které otiskovala další média jako Sme, Denník N nebo Nový Čas. „Ján Kuciak určitě nevybočoval z průměru, dokonce byl pod ním,“ řekl Kočner.

Slovenský prokurátor navrhl 25 let vězení Kočnerovi a dalším obžalovaným v kauze vraždy novináře Kuciaka

Číst článek

Také Kočnerův obhájce Marek Para zmíněný motiv vraždy zpochybnil a označil ho za příliš všeobecný. „O mém klientovi píší novináři od 90. let,“ prohlásil Para a dodal, že vražda mohla souviset i s jinou Kuciakovou publikační činností.

Měl na mysli teorii, podle níž stáli za vraždou podvodníci s DPH z jižního Slovenska a Maďarska, uvedl zpravodajský web tvnoviny.sk.

Rovněž obhájkyně Zsuzsové, která prý za finanční odměnu objednávku na vraždu převzala, v pátek navrhla, aby soud její klientku v plném rozsahu zprostil obžaloby. Podobně jako Kočnerův advokát poukazovala na údajné nesrovnalosti v důkazech předložených obžalobou a připojila se k teorii o maďarské stopě ve věci vraždy. V této souvislosti také navrhla výslech dalších svědků.

Poslední jednací den?

Kromě Kočnera a Zsuzsové čelí obžalobě Tomáš Szabó, kterého jeho bratranec a střelec Miroslav Marček při dřívějším přiznání viny označil za svého řidiče při vraždě. Všichni tři obžalovaní vinu popírají.

Server Aktuality.sk uvedl, že páteční jednací den by mohl být posledním před vynesením rozsudku nad trojicí obžalovaných, které se očekává příští týden ve středu.

Prokurátor Vladimír Turan navrhl pro trojici trest 25 let vězení. Doživotí nežádal s ohledem na to, že podle znaleckého posudku je u obžalovaných při dlouhodobém pobytu za mřížemi možná jistá míra nápravy.

‚Je třeba sejmout novináře a dají pokoj.‘ U speciálního soudu v Pezinku četli výpověď Kočnerova bratra

Číst článek

Ke zprostředkování vraždy Kuciaka se dříve přiznal Zoltán Andruskó, který s policií při vyšetřování spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v délce 15 let. Po zahájení líčení v kauze Kuciakovy vraždy letos v lednu zase jeden z obžalovaných Miroslav Marček před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl Marček zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení.

Zsuzsová se ve své závěrečné řeči podle serveru Sme.sk zaměřila především na zpochybnění Andruskóovi věrohodosti a jeho výpovědi proti ní. Vraždu si podle ní objednal právě Andruskó kvůli pochybným „mafiánským kšeftům“.

„Skutek jsem nespáchala a jsem nevinná,“ prohlásila. Tvrdila, že policie na ni vyvíjela nátlak a že za svědectví proti Kočnerovi ji prý nabízela život chráněného svědka v Americe i s matkou a dcerou. „Domněnky a fabulace nejsou žádný důkaz,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme