Platil si lidi, kteří mě sledovali, říká o Kočnerovi novinář. Po vraždě Kuciaka měl policejní ochranu

Investigativní reportér slovenského deníku SME Adam Valček patřil mezi novináře, které nechal Marián Kočner sledovat. Valček se podobně jako zavražděný Ján Kuciak věnoval třeba kauze Technopol. Kočner znal podrobnosti z Valčekova mládí i jeho současného života. „Byly v něm informace o smrti mého bratra,“ řekl o e-mailu od Kočnera Valček serveru Aktuálně.cz

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner

Slovenský podnikatel Marián Kočner. | Zdroj: Profimedia

Po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové několik dalších slovenských novinářů dostalo policejní ochranu. Mezi nimi byl také investigativní reportér deníku SME Adam Valček.

Kočner a jeho chapadla do slovenské politiky. Co ukázaly zprávy muže obviněného v kauze Kuciak?

Číst článek

Valček se stejně jako Kuciak ve své práci věnoval mimo jiné kauzám spojeným s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. A podobně jako Kuciak měl z minulosti za sebou s Kočnerem nepříjemnou konverzaci.

„Byly v něm informace o smrti mého bratra, o týrání otcem v dětství a mém partnerském vztahu,“ řekl novinář serveru Aktuálně.cz o e-mailu, který od Kočnera dostal po otázkách na firmu Technopol.

Kočner podle něj v e-mailu dodal, že informace, které o Valčekovi získal, zveřejní na své webové stránce Na pranýři. Ta měla sloužit jako platforma pro zveřejňování soukromých informací o novinářích.

Na e-mail plný osobních informací Valček neodpověděl a na Kočnera podal trestní oznámení. „Bral jsem to jako zastrašování a vyhrožování,“ řekl českému serveru.

Valček tehdy nevěděl, že jej a další novináře Kočner sleduje za pomoci bývalého šéfa Slovenské informační služby Petera Tótha. „Platil si skupinu lidí, kteří mě a mé kolegy sledovali, lustrovali na policii a podobně, řekl Valček.

30 let na hraně podsvětí

Marián Kočner je na Slovensku veřejně známý od druhé poloviny 90. let, zejména ve spojitosti s řadou korupčních kauz. Kvůli kauze neúspěšného pokusu o převzetí televize Markíza z roku 1998 je Kočner aktuálně ve vazbě.

‚Někdo se pokusil vytvořit stát ve státě.‘ Čaputová vybídla k odchodu političku spojovanou s Kočnerem

Číst článek

Spolu s ním čelí obvinění z padělání směnek, které požadovala po Markíze proplatit Kočnerova firma, také exministr hospodářství a bývalý šéf zmíněné televize Pavol Rusko.

„Na pomezí podsvětí se Kočner pohybude už tak 30 let,“ přiblížil Aktuálně.cz Valček. Podrobnosti o jeho vztazích se slovenskými politickými špičkami vycházející ze zpráv, které postupně uveřejňuje slovenský Denník N, tak podle Valčeka nejsou nic nového. Ukazují podle něj ale, co všechno, díky svým kontaktům Kočner dokázal ovlivnit.

Slovenská policie v březnu letošního roku obvinila Kočnera z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka. Důvodem vraždy, kterou měl podle posledních informací vykonat bývalý voják Miroslav Marček, byla podle slovenské prokuratury Kuciakova novinářská činnost.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme