Vražda Jána Kuciaka: Na Slovensku začal soud se čtyřmi obžalovanými, hrozí jim doživotí

V pondělí začalo ostře sledované hlavní líčení se čtyřmi obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V případě prokázání viny hrozí každému z obžalovaných doživotní trest. Pátý obviněný, zprostředkovatel zmíněné vraždy Zoltán Andruskó, se dohodl s prokurátorem na 15letém trestu vězení a tuto dohodu loni v prosinci schválil soud.

Pezinok (Aktualizováno: 10:38 13. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtením obžaloby na Slovensku začala hlavní část líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka, která v roce 2018 vyvolala v zemi mohutné protivládní demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Před soudem stanuli všichni čtyři obžalovaní z Kuciakovy vraždy, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Obžalovaní i prokurátor odmítli možnost uzavřít dohodu o vině a trestu, která by umožnila uložit podezřelým výměnou za doznání nižší trest.

Případ za přísných bezpečnostních opatření projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se zabývá i nezávažnějšími kriminálními kauzami.

Soudní líčení začalo za značného zájmu médií v budově justiční akademie, která sídlí u zmíněného soudu a která na rozdíl od samotného soudu disponuje velkou jednací místnosti. Tu střežili také maskovaní a ozbrojení členové bezpečnostních složek. Na líčení přišli i rodiče Kuciaka a Kušnírové. Vraždu si podle obžaloby objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách Kuciak psal.

Motivem byla msta

Prokurátor u soudu řekl, že motivem byla msta za to, že Kuciak poukazoval na Kočnerovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Kočner je podezřelý i v několika případech hospodářské kriminality. Objednávku vraždy reportéra podle vyšetřovatelů předala Kočnerova známá Alena Zsuzsová Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem. Mezi obžalovanými jsou kromě Kočnera také Zsuzsová, Szabó a Marček.

Prvním pravomocně odsouzeným v kauze je Andruskó, který se k účasti na vraždě dříve přiznal a loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Původně navrhovaný desetiletý trest vězení soud v prosinci označil za nespravedlivý, Andruskó nakonec přistoupil k dohodě o odnětí svobody v délce 15 let.

Nikdo z obžalovaných nemá zájem o uzavření dohody o vině a trestu. Rodiče Kuciaka a Kušnírové sedí naproti obžalovaným. Vypovídat budou zítra. #JanKuciak @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

09:38 – 13. 01. 2020

4 5

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič. Podle obžaloby Zsuzsová slíbila Andruskóovi za zprostředkování vraždy odpuštění dluhu 20 tisíc eur (505 tisíc korun) a odměnu dalších 50 tisíc eur (1,26 milionu korun), z níž Andruskó část použil na vyplacení nájemných vrahů.

Politická krize na Slovensku

Zmíněná dvojnásobná vražda z února 2018 vyvolala na Slovensku největší protivládní protesty od protikomunistických mítinků v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.

Obžalobu za vraždu Kuciaka a Kušnírové projedná Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se zabývá i nezávažnějšími kriminálními kauzami. Tento soud loni v prosinci přijal v případu obžalobu na čtyři obviněné, kteří tehdy při předběžném projednání obžaloby odmítli možnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Ta by jim výměnou za doznání umožnila uložit nižší trest než v běžném procesu.

Obžaloba se kromě vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016, z níž jsou podezřelí Szabó a Marček.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme