Zvrat ve vyšetřování. K vraždě Kuciaka a Kušnírové se přiznal bývalý voják, dosud považovaný za řidiče

Podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se ke střelbě na investigativního novináře Jána Kuciaka a na jeho snoubenku Martinu Kušnírovou přiznal bývalý profesionální voják Miroslav Marček. Podle RTVS obviněného ve čtvrtek pět hodin vyslýchali policisté ze slovenské Národní kriminální agentury. Stejnou informaci s odkazem na informovaný zdroj uvedl server Aktuality.sk a televize JOJ.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 21:03 11. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle RTVS Marčeka ve čtvrtek pět hodin vyslýchali policisté ze slovenské Národní kriminální agentury. Snímek pochází z předchozího zatýkání v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Podle zdroje televize JOJ vzali policisté Miroslava Marčeka do Velké Mače, kde byl 21. února 2018 Kuciak a jeho snoubenka chladnokrevně zastřeleni. Televize uvedla, že na místě konají vyšetřovatelé další úkony, spekuluje se o rekonstrukci činu.

V původním obvinění přitom podle slovenských médií figuroval obviněný Miroslav Marček jako řidič a za střelce byl označen jiný obviněný Tomáš Szabó.

Miroslava Marčeka policisté během posledních dní spolu s dalšími obviněnými vyslýchají už poněkolikáté. Původní verze byla taková, že Marček přivezl autem ke Kuciakově domu Tomáše Szaboa a čekal na něj.

Nikdo z oficiálních míst zatím tuto zprávu nepotvrdil. Mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová uvedla, že se v této etapě dokazování nemůže vyjádřit. Nevyjádřili se ani advokáti obviněných.

Další vražda

Podle slovenského serveru Aktuality.sk jsou Marček a Szabó bratranci. Tomáš Szabó v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel. Marček do ledna 2013 sloužil v armádě, měl hodnost desátníka.

Policie obvinila Kočnera z objednání vraždy Kuciaka. Zbraň ani po roce nenašla

Číst článek

Kromě vraždy Kuciaka a Kušnírové podezřívají vyšetřovatelé dvojici také z vraždy podnikatele Petra Molnára. Toho měli zavraždit v Kolárově, kam je policisté z Národní kriminální agentury minulý týden, pravděpodobně kvůli rekonstrukci, taktéž odvezli. Uvedla to televize Joj, podle níž v Kolárově Marček ukazoval, jak tam v prosinci 2016 on a Szabó zavraždili Molnára. 

Denník N označil Marčekovo přiznání za „překvapivý okamžik“ v celém případu. „Vrahův řidič tvrdí, že vrahem je on,“ poznamenal deník na svém webu.

Daňové podvody

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru ve svém domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Smer-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Objednavatel vraždy zaplatil za čin nejméně 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun), uvedl v říjnu 2018 jeden z prokurátorů. Podle vyšetřovatelů byla snoubenka novináře náhodnou obětí.

Z objednání vraždy policisté v březnu obvinili podnikatele Mariána Kočnera. Čin měla zprostředkovávat Alena Zsuzsová, druhotně pak Zoltán Andruskó.

Zsuzsová se měla s Kočnerem znát z dřívějška. Andruskó, který s policií spolupracuje, za hlavního objednavatele označil Kočnera. Podnikatel ale trvá na své nevině. Všichni obvinění zůstávají ve vazbě a hrozí jim doživotní trest. 

Čin otřásl Slovenskem a vedl k pádu tehdejšího premiéra Roberta Fica, který pod tlakem veřejnosti odešel z čela vlády. 

Policie pracovala od začátku vyšetřování s několika motivy, jež souvisejí s Kuciakovou prací. Některá z podezření, jimiž se zabýval, se týkala vládní strany Směr, přičemž získával informace tzv. datovou žurnalistikou, tj. vyhledáváním informací z otevřených zdrojů. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů.

och, pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme