Praní špinavých peněz pod Tatrami. Tým novinářů zveřejnil další kauzu, na které pracoval Ján Kuciak

Mezinárodní tým investigativních novinářů v pondělí zveřejnil text, na kterém pracoval i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. Článek detailně popisuje pašování drog v kontejnerech s ovocem z Jižní Ameriky a fungování celosvětové zločinecké sítě, která měla peníze z ilegální činnosti prát na Slovensku.

Praha/Bratislava (Aktualizováno: 22:35 23. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Investigativní novinář Ján Kuciak a titulky jeho textů

Mezinárodní tým novinářů zveřejnil další text, na kterém pracoval i Ján Kuciak. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Aktuality.sk

Vraždu Kuciaka a Kušnírové bude vyšetřovat mezinárodní tým, zapojí se Itálie i Europol

Číst článek

„Než byl náš kolega Ján Kuciak v únoru zavražděn, pracoval mimo jiné na kauze, která mapovala, jak mezinárodní drogový gang pere na Slovensku peníze. Na této kauze jsme spolu s dalšími členy mezinárodního týmu pokračovali i po jeho smrti,“ otevírá kauzu mezinárodní tým novinářů. Jejich materiál si v češtině čtenáři mohou přečíst na webu Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Novináři ve svém textu popisují fungování drogového gangu s vazbami na italskou mafii, která sídlila v Belgii, ale působila především v Holandsku. Skupina se podle investigativního týmu specializovala na dovážení kokainu z Kostariky a Kolumbie.

K transferu ilegálního nákladu přitom měla využívat bedny s ovocem. Ačkoliv velkou část kartelu už policie zatkla, ostatní podle novinářů v ilegálním obchodu pokračují dál. „Obchod s narkotiky tak v klidu pokračuje a zatčení belgičtí členové gangu byli rychle nahrazeni novými,“ píše se v textu.

Drogový král

„Jeden z největších drogových případů v dějinách Belgie“, jak novináři kauzu označují, se točí kolem rodiny Aquinových. V čele rodinného klanu stál Silvio Aquino – podle investigativních žurnalistů klíčová postava světového obchodu s drogami.

Tým upozorňuje, že Aquino se svými společníky k pašování drog využíval rotterdamského přístavu. S odkazem na nizozemskou policii dodává, že právě tímto místem prochází až 50 procent veškerého kokainu dovezeného do Evropy. O ilegální zásilky Aquinova kartelu se navíc v místě měli starat dva komplicové.

Kokain v banánech

„Hlavním obchodním artiklem Aquinových bylo pašování vysoce kvalitního kokainu přímo z Kolumbie, a to v zásilkách s banány. Protože ovoce patří do kategorie rychle se kazícího zboží, celý celní proces byl zrychlený,“ píší novináři.

„Silviu Aquinovi však nestačilo vydělávat jen na kokainu. Našel dokonce způsob, jak prodat ony maskovací banány. Vytvořil k tomu síť spolupracovníků v Nizozemsku, Belgii, a dokonce i na Slovensku, kteří banány prodávali do obchodů s potravinami,“ dodávají s tím, že je možné, že se podobným způsobem možná dostala jedna špatně zpracovaná zásilka i do pražského Lidlu v roce 2015.

Praní pod Tatrami

Silvio Aquino, který se oženil se Slovenkou Silvií Liškovou, se dle novinářů potýkal s „tradičním problémem organizovaného zločinu: Co s tak velkým objemem nelegálních peněz a jak je zlegalizovat?“ K tomuto účelu měl muž na Slovensku zakoupit Kontakt Wellness  Hotel ve Staré Lesné. 

„Podle všeho si Silvio Aquino v hotelu zřídil něco jako slovenskou operační základnu. V letech 2012 a 2013 poslal několikrát svou manželku Silvii nebo svého řidiče Grobbena, aby do hotelu převezli peníze z Belgie.“

Ve Staré Lesné Aquino a Lišková podle investigativních novinářů začali stavět luxusní rezidenci. Vybrali si přitom pozemek přiléhající k tehdejšímu penzionu Solvo, který tehdy řídila další italská rodina – Vadalovi. Zda se však obě rodiny znaly se nepodařilo ověřit. 

Policii se před lety podařilo část kartelu zadržet, sám Silvio Aquino se však konce soudního procesu nedočkal. V létě 2015 jel s manželkou Silvií přes zalesněnou oblast kousek od belgického Maasmechelenu, kde ho několik útočníků obklíčilo a zastřelilo. Silvii Liškové se podařilo uprchnout.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme