Poslední Kuciakův text? Prověřoval vazby mezi italskou mafií a Ficovými spolupracovníky, píšou jeho kolegové

Slovenský novinář Ján Kuciak prověřoval před vraždou údajné vazby mezi ekonomicky nejsilnější italskou mafií ‘Ndranghete a Márií Troškovou, asistentkou premiéra a šéfa strany Smer Roberta Fica. Informoval o tom v úterý slovenský server Aktuality.sk. Poslední text zavražděného mladého reportéra zatím nevyšel, redakce ho chce ale zveřejnit co nejdříve.

Bratislava/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico za Smer | Zdroj: Reuters

Itala Antonína Vadalu podezřívala před lety policie ze spolupráce s tamní mafií. Soud ho ale nakonec pro nedostatek důkazů osvobodil, píše server Aktuality.sk.

Zavražděný Kuciak dělal na materiálu o mafii, měl už to téměř hotové, říká novinář, který mu předal podklady

Číst článek

Vadala se později rozhodl opustit svou rodnou zemi a usadil se na Slovensku, kde začal podnikat v zemědělství, energetice a věnuje se i obchodu s realitami. Jako podnikatel se seznámil s Márií Troškovou, která pracovala na ministerstvu zemědělství, a dokonce spolu založili firmu Gia Management.

Trošková následně začala pracovat pro poslance Ficova vládního Smeru Viliama Jasaně a v březnu 2015 pak zamířila jako asistentka rovnou premiérovi a šéfovi Smeru Robertu Ficovi. Jasaň pak začal pracovat jako ředitel premiérovy kanceláře a tajemník bezpečnostní rady státu. S Vadalou ho navíc podle serveru Aktuality.sk nepojí jen Trošková, ale také kontakty z byznysu.

Podle serveru navíc nejde jen o Vadalu. Na východě Slovenska údajně ve společném byznysu spolupracuje několik rodin z oblasti italské Kalábrie, odkud Vadala pochází.

S posledním článkem zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka se veřejnost zřejmě už brzy seznámí. Server Aktuality.sk chce jeho poslední práci zveřejnit co nejdříve.

„Chci vám všem říci, že článek, na kterém Jano pracoval, vyjde. A vyjde v co možná nejkratším čase,“ uvedl šéfredaktor Peter Bardy.

Vražda Jána Kuciaka

Novináře Jána Kuciaka označil spisovatel Michal Hvorecký za talent slovenské investigativy. Sedmadvacetiletý reportér se věnoval především kauzám spojeným s vyšetřováním daňových podvodů lidí blízkých vládní straně Smer.

'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?

Číst článek

Často psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který je spojován hned s několika spornými kauzami.

Na Kočnera pak podal novinář loni v září trestní oznámení za vyhrožování. Podnikatel mu měl tehdy říct, že bude „hledat špínu“ na jeho nejbližší rodinu, zveřejní ji a dosáhne toho, že Kuciak už nikdy nebude psát.

V neděli Kuciaka a jeho přítelkyni nalezli policisté v jejich domě ve Velké Mači zavražděné. Podle policie motiv pravděpodobně souvisí s jeho prací. Slovenský podnikatel Kočner spojení s touto dvojnásobnou vraždou odmítl. „Je to absolutní hloupost,“ řekl.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme