‚Nejméně 70 tisíc eur.‘ Prokurátor řekl, kolik dostal vrah za likvidaci novináře Kuciaka

Objednavatel vraždy novináře Jána Kuciaka zaplatil za čin nejméně 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). Novinářům to v pondělí řekl jeden z prokurátorů, který dohlíží na vyšetřování případu a který si nepřál uvést své jméno. Vyšetřovatelé řekli jména čtveřice, která podle nich čin provedla. Sdělili také, že snoubenka novináře Martina Kušnírová byla náhodnou obětí.

Bratislava (Aktualizováno: 13:10 1. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prokurátora objednavatel v hotovosti uhradil 50 tisíc eur, zbylých 20 tisíc eur představovalo odpuštění dluhu.

Policie z dvojnásobné vraždy obvinila čtyři lidi, které soud v neděli poslal do vazby. Podle prokuratury jde o střelce, objednavatele činu, zprostředkovatele a pomocníka.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v pondělí označil důkazy proti obviněným za velmi silné. „Byly určitě důvodem k tomu, aby byly obviněny tyto čtyři osoby,“ řekl novinářům s odkazem na policejní zátah z minulého týdne.

„Zatím je to ale stále jen ve stadiu obvinění a přehnaný optimismus není na místě. Je velký předpoklad, že se kauza dotáhne do úspěšného konce,“ dodal.

Podívejte se na video ze zásahu:

Terčem byl jen Kuciak

Během zásahu policie minulý týden zabavila zbraně, auta a mobil. Podle ředitele Národní protizločinecké jednotky Branislava Zuriana se podařilo zajistit i náboj, jenž nese stejné balistické stopy jako munice, která byla použita při vraždě Kuciaka a Kušnírové. Po konkrétní zbrani ale stále pátrají.

Snoubenka investigativního novináře byla podle kriminalistů náhodnou obětí - terčem nájemné vraždy měl být pouze Ján Kuciak.

Vraždu si měla objednat podnikatelka Alena Zsuzsová, která údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Není ale jasné, odkud měla Zsuzsová peníze.

Spoušť podle kriminalistů zmáčkl bývalý policista Tomáš Szabó, jehož jméno se objevilo už krátce po razii. „Za to, co dělá bývalý policista, nezodpovídá policie,“ reagoval Čižnár na jeden z dotazů novinářů.

Szabóa na místo činu - do vesnice Velká Mača - přivezl Miroslav Marček.

Posledním obviněným je pak Zoltán Andruskó, který v případu figuruje jako zprostředkovatel. Právě on jako jediný podle prokuratury spolupracuje s policií.

„Rozhodl se akceptovat situaci, v níž se ocitl, a byl vstřícnější. Detaily nebudu prozrazovat, je to stále předmětem vyšetřování,“ řekl dozorující státní zástupce.

miz, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme