Dohoda platí. Spolupracující obviněný Andruskó z kauzy Kuciakovy vraždy půjde na 15 let do vězení

Slovenský zvláštní soud rozhodl, že zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové Zoltán Andruskó půjde na 15 let do vězení. Původní dohoda spolupracujícího obviněného a prokuratury byla na 10 let, ale soudu takový trest přišel příliš nízký. Andruskó nakonec souhlasil s vyšším patnáctiletým trestem. Muž figuroval jako prostředník mezi zadavatelem vraždy a jejími vykonavateli.

Bratislava (Aktualizováno: 12:12 30. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda Jána Kuciaka na Slovensku vyvolala silné protesty, které loni vedly až k pádu vlády (ilustrační foto) | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Původní dohoda mezi prokuraturou a Zoltánem Andruskem na 10 let vězení nebyla podle speciálního soudu v Pezinku spravedlivá a pro obžalovaného byla příliš výhodná, a tak požadoval nejméně 15letý trest. Podle reportérky Radiožurnálu Andruskó tento návrh přijal.

Vražda Jána Kuciaka. Slovenský soud přijal obžalobu na všechny čtyři obviněné, včetně Kočnera

Číst článek

K soudu ho přivedli v poutech a s kuklou na hlavě. Původně požadoval, aby byli z pondělního jednání vyloučeni novináři. V tom mu ale soud nevyhověl.

Zoltán Andruskó podle obžaloby dostal zadání vraždy od Aleny Zsuzsové a na její vykonání sehnal další dva obžalované. Od zadržení ale s vyšetřovateli spolupracoval a rodinám zavražděných se také veřejně omluvil.

Podepsáním dohody uznal vinu, zřekl se práva na soudní proces a přijal trest. Ten podle Trestního zákona nesmí být v případě úkladné vraždy nižší, než osm let.

Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zavraždili loni v únoru, podle vyšetřovatelů si to objednal Marián Kočner jako odvetu za články o jeho hospodářské trestné činnosti. Vražda na Slovensku vyvolala silné protesty, které loni vedly až k pádu vlády.

Případ vraždy Jána Kuciaka má prvního odsouzeného. Soud schválil dohodu s trestem ve výši 15 let pro Zoltána Andruska. 13. ledna bude v hlavním líčení vystupovat jako klíčový svědek.@iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

12:01 – 30. 12. 2019

8 35

znk, sch, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme