Exšéf kontrarozvědky: Kuciaka jsme sledovali pár dnů. Nemám pochybnosti, že vraždu objednal Kočner

Specializovaný trestní soud v Pezinku třetím dnem projednává případ nájemné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Svědčit přišel bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth. Přiznal, že zorganizoval sledování Kuciaka a desítek dalších reportérů. Podle vlastních slov „nemá nejmenší pochybnosti“, že novinářovu vraždu zosnovali a objednali Marian Kočner a jeho známá Alena Zsuzsová.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Pezinek (Aktualizováno: 12:09 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth

Bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS a někdejší novinář Peter Tóth | Zdroj: Profimedia

Tóth u soudu vypověděl, že sledování Kuciaka trvalo tři nebo čtyři dny.

„(Miroslav) Kriak mě informoval, že nemá žádný společenský život. Že je deset hodin v práci, potom jde domů, sní bagetu. Pověděl mi, že ten chlapec žije jako mnich,“ popsal svědek podle serveru Sme. Právě Kriaka si Tóth najal na sledování novinářů pro Kočnera.

Klíčový svědek k vraždě Kuciaka: Zsuzsová mě denně bombardovala dotazy, kdy už to bude

Číst článek

Kočner chtěl podle Tótha Kuciaka sledovat zhruba od října roku 2017. Fotografie ze sledování byly podle prokuratury následně použity při zadání objednávky novinářovy vraždy.

V únoru roku 2018 vrah zastřelil nejen Kuciaka, ale i jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Tóth zároveň vypověděl, že mu Kočner od soudu posílal motáky s pokyny, co má dělat.

Soudce chtěl také od bývalého šéfa kontrarozvědky znát jména novinářů, které pro Kočnera nechával sledovat. Podle něj jich bylo 28. Podnikatel mu o nich předal materiály, podle starších informací médií šlo o výsledky lustrací novinářů v policejních databázích.

Kvůli novému portálu

Tóth se začal intenzivně stýkat s Kočnerem v roce 2016, kdy měl člen jeho rodiny vážné zdravotní problémy. Začali spolu jednat o vzniku strany Ciel a serveru Na pranieri, který měl kritizovat práci novinářů.

Právě kvůli novému portálu chtěl Kočner Kuciaka sledovat, řekl u soudu Tóth. „Chtěl (Kočner), aby to mělo bulvárnější část a zda bych uměl zajistit ‚paparazzování‘ novinářů,“ uvedl Tóth.

Sledování novinářů financoval podle Tótha i Norbert Bödör, vlivný slovenský podnikatel napojený na vládní stranu Smer. Kočner dal Tóthovi 30 až 40 tisíc eur (750 tisíc až milion korun), které si měli se společníkem vybrat v Tatrabance.

Soud chce od bývalého šéfa kontrarozvědky znát jména novinářů, které pro Mariana Kočnera nechával sledovat. bylo jich prý okolo 28, Tóth pár jmenuje, někteří z nich jsou v jednací místnosti. #JanKuciak @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

11:31 – 15. 01. 2020

12 48

Pavučina kolem Kočnera

Prokurátor na úvod celého procesu popsal, jak podle důkazů k novinářově likvidaci došlo.

Kočner si vraždu Kuciaka objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na podnikatelovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Alena Zsuzsová, Kočnerova známá a další z obžalovaných, pak objednávku reportérovy likvidace předala předala již odsouzenému prostředníkovi Zoltánu Andruskóovi.

Ten následně najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem.

Právě Marček se v pondělí přiznal, že dvojici v jejich domě zastřelil, jako řidič mu podle něj pomáhal jeho bratranec Szabó. Marček také řekl, že v roce 2016 zavraždil podnikatele Petera Molnára; tato vražda je součástí procesu v Kuciakova případu. Kočner, Szabó i Zsuzsová vinu v případu Kuciakovy vraždy odmítli.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme