Chvíli jsem čekal, dokud se nenaskytne vhodná příležitost, vypověděl vrah Kuciaka a jeho snoubenky

Miroslav Marček, jeden ze čtyř obžalovaných v ostře sledovaném procesu nájemné vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se přiznal. „V bodě 1, 2, 3 jsem vinen,” prohlásil v Pezinku. V jeho případě tak nebude probíhat běžné dokazování a líčení se omezí pouze na stanovení trestu. Marček se doznal také k vraždě podnikatele Petera Molnára z roku 2016, která je rovněž projednávána během nynějšího procesu.

Pezinok (Aktualizováno: 18:40 13. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný Miroslav Marček přichází v doprovodu stráže do jednací síně. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Likvidace investigativního novináře a jeho snoubenky v roce 2018 vyvolala v zemi mohutné protivládní demonstrace, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra a předsedy Smeru Roberta Fica.

Případ za přísných bezpečnostních opatření projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se zabývá i nezávažnějšími kriminálními kauzami.

Kočnerův obludný svět. Kam Slovensko posune proces s vrahy novináře Kuciaka?

Číst článek

Hlavní část líčení začala čtením obžaloby. Prokurátor u soudu řekl, že motivem byla msta za to, že Kuciak poukazoval na rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost Mariana Kočnera, který si podle obžaloby vraždu objednal.

Kočner je podezřelý i v několika případech hospodářské kriminality.

Objednávku vraždy reportéra podle vyšetřovatelů předala Kočnerova známá Alena Zsuzsová Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem.

25 let až doživotí

Policie původně jako vraha označila Tomáše Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Miroslav Marček. 

Před soudem stanuli všichni čtyři obžalovaní. Oni i prokurátor odmítli možnost uzavřít dohodu o vině a trestu, která by umožnila uložit podezřelým výměnou za doznání nižší trest. Kočnerovi, Zsuzsové, Marčekovi a Szabóovi hrozí 25 let vězení až doživotí.

Kuciak a Kušnírová byli zavražděni ve svém domě ve Veľké Mači nedaleko Trnavy 21. února 2018. Marček řekl, že vstoupil do dvora domu a čekal v letní kuchyni, až Kuciak přijde domů.

„Poté se spolu vrátili pan Kuciak i paní Kušnírová. Chvíli jsem čekal, dokud se nenaskytne vhodná příležitost. Ta se naskytla, když slečna Kušnírová šla na toaletu. Zaklepal jsem na dveře. Otevřel pan Kuciak, jeho jsem zasáhl do hrudi. Naneštěstí jsem uviděl, že je tam ještě jedna osoba. Ona (Kušnírová) vběhla do kuchyně, já jsem šel za ní a tam jsem zasáhl i ji,“ uvedl Marček.

Dodal, že vraždu chtěl uskutečnit již 19. února, ale Kuciak nebyl v domě sám.

Miroslav Marček se před soudem přiznal k vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Zbylí obžalovaní svou vinu odmítli. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

11:31 – 13. 01. 2020

9 7

Podle Marčeka měl být Kuciak původně unesen a zavražděn tak, aby ho nikdo nenašel. To ale označil za nereálné. Hovořil také o tom, jak upravil vražednou zbraň a náboje a řekl, že objednávku na Kuciakovu vraždu dostal na konci roku 2017.

Tváří v tvář

Pondělního přelíčení se kromě obžalovaných účastní i pozůstalí po Jánu Kuciakovi, Martině Kušnírové a po podnikateli Peteru Molnárovi, který byl zavražděn na konci roku 2016.

Máme za sebou rok odhalování reality, řekla Čaputová. Slovensko má řešit právní jistotu i rovnost

Číst článek

Marček během líčení přiznal, že společně se Szabóem chtěli Molnára přepadnout v jeho domě. Podle prokurátora je podnikatel přistihl, načež ho Marček podle svého doznání dvakrát střelil do hlavy. Szabó ale jakoukoliv účast na mužově vraždě odmítá.

Advokát, který zastupuje sestru zavražděného podnikatele Silvii Molnárovou, potvrdil, že jeho klientka chce uplatnit nárok na škodu za majetkovou a nemajetkovou újmu, kterou by měli zaplatit právě Marček a Szábo.

Matka zavražděné Martiny Kušnírové žádá náhradu škody za pohřeb své dcery a za nemajetkovou újmu ve výši milion eur (přibližně 25 milionů korun). V případě, že odškodné získá, jej podle slov svého advokáta věnuje dětskému domovu a nemocnici.

Těm, kteří ji za nárokování peněz kritizují, vzkázala, že si to s nimi velmi ráda vymění. Kušnírová také řekla, že těžce nese skutečnost, že to, co se stalo jejím blízkým, musí prožívat stále znovu a znovu.

"Je mi to líto, ale už to nedokážu odčinit. " Miroslav Marček začíná výslech omluvou pozůstalým. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

13:03 – 13. 01. 2020

1 9

pan, sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme