Čaputová ke kauze Kuciak: Hledání spravedlivosti nekončí a bude pokračovat u Nejvyššího soudu

Slovenský soud v Pezinku ve čtvrtek odsoudil pomocníka vraha Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Martina Kočnera a Alenu Zsuzsovou však shledal nevinnými. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na svém facebookovém účtu uvedla, že ji verdikt soudu šokoval a potřebuje porozumět jeho odůvodnění. Slovenský premiér Igor Matovič řekl, že si spravedlnost na oba neodsouzené „počká“.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka na svém facebookovém účtu vyjádřila překvapení z rozhodnutí soudu. | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Čaputová dále v příspěvku uvedla, že sice respektuje rozhodnutí soudu, ale že hledání spravedlnosti nekončí a doufá, že bude pokračovat u Slovenského Nejvyššího soudu. Vyjádřila také svou podporu rodičům zavražděných.

Slovenská prezidentka tak reagovala na rozhodnutí soudu v případu dvojnásobné vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Soud rozhodl, že podnikatel Marian Kočner, který si měl podle obžaloby vraždu objednat, a Alena Zsuzsová, která podle prokurátora za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na vraždu, jsou nevinní. 

K odnětí svobody byl odsouzen pouze pomocník vraha, a to k 25 letům vězení. Kočner od soudu odešel s peněžitým trestem 5000 eur (cca 131 500 korun) za nedovolené ozbrojování.

Slovenský premiér i český europoslanec

K rozhodnutí soudu se vyjádřili i další aktéři slovenské politiky. „Vypadá to, že se evidentní strůjci vraždy chtějí prozatím vysmeknout spravedlnosti z drápů… Věřme, že si spravedlnost na ně oba počká,“ uvedl na svém facebooku slovenský premiér Igor Matovič.

Také například český europoslanec Tomáš Zdechovský (za KDU-ČSL), vyjádřil svůj nesouhlas s rozhodnutím soudu: „Nechce se mi vůbec věřit, že to není fikce. Zdálo se, že mafie, která ovládla slovenskou politiku, se dostává pomalu, ale jistě pryč. Dnešní rozsudek v případě Kočner však ukázal, že má bohužel pořád dlouhé prsty.“

„V prostředí nedůvěry občanů vůči policii, prokuratuře a soudů na Slovensku rozsudek zvyšuje pochybnosti o silné spravedlnosti,“ vyjádřila se k rozhodnutí soudu Veronika Remišová, předsedkyně politické strany Za ľudí.

„Rozhodnutí soudu v kauze Mariana Kočnera a jeho společníků v případě vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej se na Slovensku otvírá další etapa boje za spravedlnost,“ konstatovala na svém facebooku.

Ministr vnitra Roman Mikulec (OĽANO) respektuje verdikt soudu, je ním však zaskočený.„Právo má platit pro každého stejně a není možné někoho odsoudit jen proto, že si to přejí lidé v ulicích, politici anebo novináři,“ konstatoval pro slovenskou televizi TA3.

Nebudu vám lhát, lomcuje se mnou hněv a cítím veliký smutek,“ uvedl v příspěvku Juraj Šeliga, místopředseda strany Za ľudi. „Útěchou mi zůstává, že Kočner zůstává ve vazbě.“ 

Barbora Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme