Český ministr zahraničí je v Kyjevě, setká se s šéfem ukrajinské diplomacie i prezidentem Zelenským

Český ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátské strany je v Kyjevě. Setká se tam se svým protějškem Dmytrem Kulebou i prezidentem Volodymyrem Zelenským. Spolu s ním přicestoval do ukrajinské metropole i rakouský šéf diplomacie Alexander Schallenberg.

Kyjev (Aktualizováno: 9:12 20. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zahraničí Jan Lipavský a jeho rakouský protějšek Alexander Schallenberg v Kyjevě

Český ministr zahraničí Jan Lipavský a jeho rakouský protějšek Alexander Schallenberg v Kyjevě | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Rusko se snaží zničit suverenitu a územní celistvost Ukrajiny,“ řekl Lipavský při cestě vlakem do Kyjeva. Ukrajinským činitelům včetně svého protějšku Dmytro Kuleby hodlá v této souvislosti potvrdit pokračující politickou, humanitární a vojenskou podporu ze strany České republiky.

Jak Lipavský před časem uvedl, aby zvládla barbarskou válku, je nutné Ukrajině posílat zbraně.

Ukrajině, která v červnu získala status kandidáta členství v Evropské unii, chce Česko pomoci v jejím integračním procesu, řekl Lipavský. Tématem jednání podle něj bude i poválečná obnova Ukrajiny, která je jednou z priorit nynějšího českého předsednictví. 

‚Podařilo se stabilizovat situaci na bojišti.‘ Kyjev si pochvaluje nové západní zbraně

Číst článek

„V první řadě je ale potřeba, aby Ukrajina zvítězila, aby se zastavila ruská agrese,“ míní.

Lipavský dále uvedl, že nejede na Ukrajinu s nabídkou konkrétní nové pomoci, neboť Česká republika podle něj pomáhá dlouhodobě. Odmítl také, že by Česko nemuselo být s ohledem na tenčící se armádní zásoby schopno do budoucna zachovat současnou úroveň vojenské podpory.

„Je naším rozhodnutím, že Ukrajina nesmí padnout,“ dodal s tím, že pro odražení ruského útoku musí i Česko učinit „vše, co je v našich silách“.

Do Kyjeva přijíždí ministři zahraničí jen několik dní poté, co Evropská unie schválila dalších v přepočtu 12 miliard korun na nákup zbraní pro Ukrajinu. Od začátku ruské invaze zaplatila sedmadvacítka za zbraně a další vojenské vybavení pro Kyjev už v přepočtu 52 miliard korun.

Jaromír Marek, mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme