Ukrajina musí získat Krym zpět, abychom utnuli tipec Putinovým snům, řekl Lipavský u Blinkena

Politika appeasementu nefunguje, proti diktátorům je třeba se vymezit, Krym musí být znovu ukrajinský a Česko chce být partnerem Západu při obraně před Čínou a soupeření s ní. To jsou vzkazy, se kterými přijel do Washingtonu český ministr zahraničí. Jan Lipavský z Pirátů je předal svému americkému protějšku Antony Blinkenovi, se kterým jednal. Ve středu svým podpisem formálně připojí Česko k vesmírnému programu, který vedou právě Spojené státy.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Jan Lipavský na jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem

Ministr zahraničí Jan Lipavský na jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem | Foto: Alex Brandon | Zdroj: Reuters

Česko-americká dohoda o obranné spolupráci, kterou minulý týden schválila česká vláda, míří k podpisu, potvrdil po jednání ve Washingtonu český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Ten proces trval rok, byl velmi důsledný,“ uvedl pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Lipavský jednal s Antonym Blinkenem. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba

Se svým americkým kolegou Blinkenem mluvil hlavně o ruské válečné agresi na Ukrajině včetně očekávané ukrajinské protiofenzivy.

„Říkal jsem, že je nezbytné, aby Ukrajina dokázala obnovit své hranice z roku 1991, aby dokázala získat zpět Krym, a abychom tak utnuli tipec Putinovým imperiálním snům,“ prohlásil Lipavský.

Shodli jsme se na tom, že pokud má být Ukrajina úspěšná v dalších vojenských operacích a bavíme se o té plánované jarní nebo letní ofenzivě, tak je především potřeba dodat dostatečný počet munice. To je téma, které rezonuje velmi intenzivně i v Evropě,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Podpora Ukrajiny

Podpora pomoci Ukrajině mezi Američany dlouhodobě oslabuje, v politické rovině jsou proti posílání zbraní a munice Kyjevu trumpovští republikáni v Kongresu. Jejich skupina předminulý týden sepsala výzvu, aby vláda demokrata Joea Bidena skoncovala s tím, co oni označují za neomezenou pomoc Ukrajině. Naopak šéf republikánské většiny ve Sněmovně Kevin McCarthy ale tento týden pronesl svá zatím nejsilnější slova na podporu Ukrajiny.

Lipavský se v tomto nejistém terénu americké domácí politiky snaží opatrně našlapovat. Třeba tím, že otázku Ukrajiny spojuje s problematikou Číny, vůči které se vymezují jak demokrati, tak republikáni.

„Vnímám domácí debatu, která běží ve Spojených státech o Ukrajině, jak se někteří republikánští politici vyjadřují. Koneckonců v Česku také máme vlastní politickou debatu. Je potřeba se bavit s celou politickou scénou. Položím na stůl argumenty a ukážu, proč je důležité, abychom spolupracovali na obraně svobodného a demokratického světa,“ podotýká.

Čína velmi bedlivě sleduje vývoj ruské války proti Ukrajině. A bude to mít dopad do dalších mezinárodních vztahů,“ doplňuje.

Riziková závislost na Číně

Při schůzkách a projevech ve Washingtonu se snaží také dávat najevo, že Česko je po období sbližování se s Čínou teď plně v táboře zemí, které chtějí reagovat na vzestup této totalitní země, a zavčasu se postavit hrozbám, které představuje.

Zranění Ukrajinci dostávají v USA protézy. ‚Učím se znovu chodit,‘ říká Roman, který chce zpět do války

Číst článek

„Spojené státy to kvitují, vnímají nás jako důvěryhodného partnera ve střední Evropě. Velmi dobře vidí, jak máme dobré vztahy s Tchaj-wanem. Velmi si nás za to cení. A dělá nás to relevantním hráčem i zde ve Washingtonu,“ upozorňuje český ministr zahraničí.

Čína je rostoucí velmocí a určité závislosti na Číně vytvářejí rizikové situace, ať už se bavíme o kybernetické bezpečnosti, umělé inteligenci, obnovitelných zdrojích energie. Víme, že jsme například závislí na Číně z hlediska dodávky solárních panelů,“ uzavírá.

Ve středu Jan Lipavský zamíří do sídla Národní agentury pro letectví a vesmír, kde podepíše vícestrannou nezávaznou dohodu Artemis Accords. Česko se tak stane jednou z víc než dvaceti partnerských zemí, které se také podílejí na Američany vedeném vesmírném programu. Ten má za cíl mimo jiné návrat člověka na Měsíc a následně i let na Mars.

Ministr zahraničí Jan Lipavský na jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem | Foto: Alex Brandon | Zdroj: Reuters

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme