‚Koncert se konal a bylo vyprodáno.‘ Italští neofašisté si Palachovu památku připomněli na venkově

Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se nakonec v sobotu večer konal, a to na venkovském dvoře v improvizovaném přístřešku, zhruba 14 kilometrů jižně od Verony. Informoval o tom v neděli místní list L'Arena. Sdružení Nomos, které akci organizovalo, na facebooku uvedlo, že se prodalo 400 lístků. Koncert měl původně být v divadle Teatro Stimate, ale církevní kongregace, která místo spravuje, pronájem v úterý odřekla.

Verona (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O koncertu ve venkovském dvoře Corte di Campagna Magra na pokraji městečka Vigasio dali organizátoři vědět pouze platícím divákům. Později na facebooku zveřejnili fotografii ze zvukové zkoušky před koncertem.

„(Koncert) se konal a bylo vyprodáno. 400 osob. V krásném venkovském stavení jsme udělali koncert pro Jana Palacha,“ napsalo v neděli sdružení Nomos na facebooku.

Zpráva o chystaném koncertu vyvolala koncem loňského roku obrovský rozruch. Rozhořčení vyjádřila řada českých politiků i zástupci italské levice. Místní úřady – městské i provinční – však nad akcí převzaly záštitu, kterou tento týden potvrdily.

Vazby na krajní pravici

Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal deník La Repubblica.

Protagonisté koncertu mají vazby na krajní pravici. Formace Compagnia dell'Anello například patří mezi první skupiny takzvaného nazirocku. Vznik kapely v roce 1977 její členové zdůvodňují tím, že „pro ‚fašisty‘ nikdo nezpíval“.

Skupinu Hobbit založil a vede Emanuele Tesauro, který během studií předsedal neonacistickému uskupení Fortezza Europa (Pevnost Evropa), které se odvolává na nacistickou třetí říši. Písničkář a spisovatel Marconi byl členem neofašistického hnutí Terza Posizione (Třetí pozice), jež skončilo činnost v roce 1982. Vazby na krajní pravici má i kapela Topi Neri.

Předseda hnutí Nomos Michele Marai v roce 2008 ve volbách kandidoval za krajně pravicovou stranu Forza Nuova (Nová síla), jejíž šéf o sobě otevřeně hovoří jako o fašistovi.

Bašta extrémní pravice

„Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici,“ komentoval minulý týden pro Radiožurnál souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za nepřijatelné.

Vedle krajní pravice si Palacha ve Veroně připomnělo pacifistické hnutí Movimento Nonviolento a studentské spolky ve spolupráci s antifašistickým uskupením ANPI.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme