Jan Pavel II. a Jan XXIII. budou svatořečeni příští rok v dubnu. Oznámil to papež František

Bývalí papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. se stanou novými katolickými světci 27. dubna příštího roku. Na shromáždění kardinálů v Římě potvrdil datum svatořečení svých předchůdců současný papež František. Vyhověl tak přání polských věřících, kteří chtěli kanonizaci Jana Pavla II. na jaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se poprvé setkal s novináři | Zdroj: Reuters

Už během pohřbu Jana Pavla II. skandoval dav "santo subito", tedy svatý okamžitě. To však nebylo možné. Teď se ale věřící dočkali. Polský papež bude prohlášen za svatého 27. dubna příštího roku.

O kanonizaci svých předchůdců rozhodl papež František už letos v červenci. V případě Jana XXIII. nařídil František kanonizaci i bez potvrzeného druhého zázraku. U Jana Pavla II. schválil tehdy druhý zázrak potřebný pro jeho svatořečení.

Z lékařského hlediska jde o nevysvětlitelné uzdravení jedné ženy z Kostariky. Ta měla těžce poškozené mozkové tepny, ale údajně se zázračně uzdravila díky modlitbám k právě Janu Pavlu II.

Polský rodák Karol Wojtyla stál v čele katolické církve sedmadvacet let. Dodnes zůstává pro Poláky největší morální autoritou.

Jan XXIII. byl papežem od roku 1958 do své smrti v roce 1963. Mezi nejdůležitější činy jeho pontifikátu patří svolání druhého vatikánského koncilu.

Petr Vavrouška, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme