Jan Pavel II. se poprvé neúčastnil velkopátečních obřadů

Nemocný papež Jan Pavel II. se poprvé od začátku svého pontifikátu v roce 1978 neúčastnil velkopátečních obřadů. Nebyl přítomen na odpoledním rozjímání, ani na večerní liturgii křížové cesty v římském Koloseu. K věřícím se připojil alespoň prostřednictvím televizního přenosu ze své rezidence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obřad křížové cesty u Kolosea | Zdroj: ČTK

Kardinál Camillo Ruini přečetl přítomným vzkaz papeže, který vyjádřil porozumění se všemi trpícími. "Já také nabízím své utrpení, aby si boží záměr našel svou cestu prostřednictvím lidí," vzkázal Jan Pavel II.

Liturgie křížové cesty je připomínkou Ježíšova utrpení před ukřižováním. V Koloseu při ní trasu osvětlují tisíce pochodní, které nesou poutníci. U cesty byly letos umístěny obří televizní obrazovky, na kterých bylo vidět papeže tiše sedícího ve své vatikánské kapli.

Jan Pavel II. vždy po Via Crucis nesl dřevěný kříž sám, v posledních několika letech však kvůli zdravotním obtížím obřad vedl symbolicky. Letos nebyl poprvé od začátku svého pontifikátu v roce 1978 přítomen ani na ostatních velkopátečních liturgických obřadech.

Místo Jana Pavla II. nesl tentokrát kříž kardinál Camillo Ruini. Texty meditací pro tento obřad sestavil z pověření Jana Pavla II. kuriální kardinál Joseph Ratzinger, označovaný za ideologa Vatikánu a možného budoucího papeže.

Odpolední rozjímání, které bylo připomínkou Kristova utrpení a ukřižování, místo papeže vedl ve Svatopetrském chrámu americký kuriální kardinál James Francis Stafford. Ráno nejvyšší představitel katolické církve nevyslechl ani zpovědi několika vybraných věřících.

V podstatě všechny povinnosti spojené s letošními církevními oslavami Velikonoc převedl Jan Pavel II. na další vysoké představitele církve. Zatím ještě není zcela vyloučeno, že v neděli přednese tradiční poselství Městu a světu.

Jan Pavel II. podstoupil 24. února kvůli dýchacím problémům tracheotomii, při které mu byla do krku zavedena trubice. V polovině tohoto měsíce byl navzdory přání lékařů propuštěn do domácího ošetřování, ale jeho rekonvalescence se nejspíš protahuje. Začátkem týdne se dokonce v médiích objevily spekulace, že jeho zdravotní stav je velmi vážný.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme