Jan Pavel II. už dýchá bez pomoci přístrojů

O zdraví Svatého otce se obávají milióny katolíků po celém světě. Dopoledne je lékaři z římské kliniky Gemelli potěšili: papež Jan Pavel II. dýchá sám, mohl být odpojen od respiračních přístrojů, které mu pomáhaly dýchat po tracheotomii - tedy vytvoření dýchacího otvoru krkem přímo do průdušnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II.

Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Jak dodává spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunka Lunardi, lékaři papeže hospitalizovali kvůli návratu chřipkového onemocnění, se kterým má problémy od konce ledna.

Jan Pavel II. ve čtvrtek večer podstoupil zhruba 30minutový operační zákrok - tracheotomii, která mu má usnadnit dýchání. Narkózu i samotnou operaci snášel Svatý otec dobře, alespoň podle stanoviska Vatikánu. To televizi RAI tlumočil Gianni Letta z úřadu italské vlády: "Svatý otec se probral bez problémů. Lékaři jsou velmi spokojení s tím, jak zákrok snášel. Předem mu vysvětlili, že jde o jednoduchý zásah. A on jim na to řekl - Jednoduchý... záleží jak pro koho," tak ještě před operačním sálem žertoval." Na noc dostal papež respirátor ulehčující dýchání.

Zatím není zřejmé, zda a kdy bude moci po operaci mluvit. Podle představitelů Vatikánu ale může Svatý otec vést záležitosti církve i bez hlasové komunikace. Samotnou tracheotomii považují lékaři za jednoduchý chirurgický zákrok. Obávají se však - vzhledem k papežovu zdravotnímu stavu - dodatečných komplikací. Neurolog Paolo Maria Rossini dává nynější potíže Svatého otce do souvislosti s Parkinsonovou nemocí: "Potíže s dýcháním patří k nejčastějším problémům u pacientů, kteří trpí Parkinsonovou chorobou v pokročilém stádiu. Obecně lze u nich za nejvážnější komplikace považovat zápal plic nebo plicní embolii."

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Denisa Blažková, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme