Jan Pavel II. už dýchá bez pomoci přístrojů

O zdraví Svatého otce se obávají milióny katolíků po celém světě. Dopoledne je lékaři z římské kliniky Gemelli potěšili: papež Jan Pavel II. dýchá sám, mohl být odpojen od respiračních přístrojů, které mu pomáhaly dýchat po tracheotomii - tedy vytvoření dýchacího otvoru krkem přímo do průdušnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Foto: ČTK/EPA

Jak dodává spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunka Lunardi, lékaři papeže hospitalizovali kvůli návratu chřipkového onemocnění, se kterým má problémy od konce ledna.

Jan Pavel II. ve čtvrtek večer podstoupil zhruba 30minutový operační zákrok - tracheotomii, která mu má usnadnit dýchání. Narkózu i samotnou operaci snášel Svatý otec dobře, alespoň podle stanoviska Vatikánu. To televizi RAI tlumočil Gianni Letta z úřadu italské vlády: "Svatý otec se probral bez problémů. Lékaři jsou velmi spokojení s tím, jak zákrok snášel. Předem mu vysvětlili, že jde o jednoduchý zásah. A on jim na to řekl - Jednoduchý... záleží jak pro koho," tak ještě před operačním sálem žertoval." Na noc dostal papež respirátor ulehčující dýchání.

Zatím není zřejmé, zda a kdy bude moci po operaci mluvit. Podle představitelů Vatikánu ale může Svatý otec vést záležitosti církve i bez hlasové komunikace. Samotnou tracheotomii považují lékaři za jednoduchý chirurgický zákrok. Obávají se však - vzhledem k papežovu zdravotnímu stavu - dodatečných komplikací. Neurolog Paolo Maria Rossini dává nynější potíže Svatého otce do souvislosti s Parkinsonovou nemocí: "Potíže s dýcháním patří k nejčastějším problémům u pacientů, kteří trpí Parkinsonovou chorobou v pokročilém stádiu. Obecně lze u nich za nejvážnější komplikace považovat zápal plic nebo plicní embolii."

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Denisa Blažková, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme