Jan Zahradil se stal šéfem jedné z frakcí v Evropském parlamentu
Europoslanec Jan Zahradil z ODS se stal předsedou jedné z frakcí v Evropském parlamentu, Evropské konzervativní a reformní skupiny. Kromě ODS jsou v ní i britští konzervativci nebo polská strana Právo a spravedlnost. Zahradil, který porazil dva protikandidáty, je vůbec prvním Čechem, který takovou funkci získal. Například ale pro místopředsedu ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka to není dobrá zpráva.
Zahradil řekl po svém zvolení, že jedním z jeho hlavních cílů je zlepšit prezentaci frakce v médiích. „My jsme od samého začátku byli pod velkým mediálním tlakem, ale také pod tlakem našich politických konkurentů, kteří se nás snažili vyportrétovat jako jakousi marginální, antievropskou, v podstatě okrajovou, frakci, která tady nemá žádný vliv a která má jen negativistické postoje. To samozřejmě pravda není,“ uvedl.
Hostem pořadu Stalo se dnes byl čerstvý předseda frakce Konzervativní a reformní skupiny Jan Zahradil.
Dodal, že si myslí, že se mediální obraz dařilo v posledním roce zlepšovat a hodlá v této snaze pokračovat. Řady Evropské konzervativní a reformní skupiny přitom teď rozšířila Anna Rosbachová, která před časem vystoupila z Dánské lidové strany. Tu ale často považují za krajně pravicovou.
Zahradil ale odmítá, že by se v osobě europoslankyně Rosbachové ODS spojovala s extrémisty. „Je k dispozici její písemné stanovisko, že přestává být členkou této strany právě pro nesouhlas s některými konkrétními politikami této strany, mimo jiné třeba v oblasti vztahu k přistěhovalcům,“ řekl Zahradil.
Zvláštní zpravodaj ČRo ve Štrasburku Ondřej Houska připomněl, že hlavní proud v Evropském parlamentu zatím ovládají především dvě jiné velké frakce. A to lidovci a socialisti. Konzervativní a reformní skupina je spíše na okraji.
„Je to ale určitě velmi významná pozice. Šéfové frakcí více méně určují chod v Evropském parlamentu, například jak budou vypadat jednotlivá zasedání. Po přijetí Lisabonské smlouvy navíc vliv parlamentu nesmírně stoupnul,“ upozornil Houska.
Funkce jen do konce roku
Místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek není zvolením Zahradila nadšen. „Myslím si, že tady opravdu nejde o osobu pana Zahradila, ale obecně o kurs a způsob, jak se chová ODS v Evropském parlamentu," řekl Zaorálek.
"Ten ve skutečnosti pomáhá tomu, že se jako Česká republika dostáváme stále více na okraj a nejsme bráni jako partner, který by měl silné názory a který by se podílel na tom, co se dnes hlavně v Evropě řeší a rozhoduje o budoucím směřování Evropy,“ dodal Lubomír Zaorálek s tím, že se Česká republika spíše chová, jakoby chtěla „z toho vlaku“ vystoupit.
Jan Zahradil bude ve funkci do konce roku, kdy uplyne polovina funkčního období Parlamentu a frakce bude volit nového předsedu. „Stávající předseda, Polák Michal Kamiński, musel rezignovat kvůli vnitropolitickému vývoji v Polsku. Tudíž se funkce stala neobsazenou na zbytek jeho mandátu, který měl vypršet do konce tohoto roku,“ vysvětlil Zahradil.
Omezené funkční období je podle něj, v případě, že nebude usilovat o znovuzvolení, dokonce určitá výhoda. „Protože nemám svázané ruce tím, že bych snad musel dělat politiku s ohledem na to, kdo mě bude nebo nebude volit příště,“ uzavřel nový předseda frakce Konzervativní a reformní skupiny.