Maláčová chce jednat o zdanění bank. ,Rozpočet nemůžeme řešit salámovou metodou,‘ odmítl ji Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jednat se sociálními demokraty o zdanění bank, jak je menší koaliční strana navrhuje. Rozpočet se netvoří salámovou metodou, řekl ministerský předseda po dnešním jednání vlády.

Praha (Aktualizováno: 21:49 15. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koaliční špičky ANO a ČSSD se v pondělí na plánované schůzce nesešly, podle Babiše kvůli jednání o českém předsednictví Evropské unii.

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová napsala, že koalice se nesešla kvůli časovému skluzu jednání kabinetu. „Vláda měla trvat hodinu a trvala 3,5 hodiny,“ uvedla.

Před jednáním vlády Maláčová novinářům řekla, že ČSSD by chtěla s představiteli ANO mluvit o zavedení bankovní daně. Sociální demokraté už dříve představili plán, podle kterého by banky odváděly daň 25 procent místo nynějších 19 procent.

Ministerstvo financí chce vyšší daně z hazardu, lihu i tabáku. Krabička cigaret může zdražit až o 13 korun

Číst článek

Jednání se Schillerovou

Babiš ale uvedl, že daňové otázky koalice probírat nebude. „My jsme jasně řekli, že jednáme o rozpočtu,“ řekl. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček má podle něho debatovat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) stejně jako další členové vlády. „Nemůžeme řešit rozpočet salámovou metodou, jasně jsme řekli, že musíme ho kompletně projednat celý, nejen výnosy a příjmy, ale i náklady,“ dodal premiér.

Jednání se Schillerovou Hamáček pro Radiožurnál potvrdil. „Už před nějakým časem jsme se dohodli, že budeme vyjednávat s paní ministryní tak, abychom rozpočet dohodli komplexně. Je logické, že o některých věcech nebudeme jednat na koaliční radě,“ řekl Radiožurnálu Hamáček.

„S paní ministryní mám schůzku tento týden a doufám, že do konce dubna věc uzavřeme. Z mého pohledu stále platí to, že je třeba najít dodatečné příjmy do státního rozpočtu a sociální demokracie jasně říká, kde je chce vzít. Paní ministryně Schillerová naše návrhy dostane a budeme jednat s ní, ne s premiérem Babišem,“ upřesnil Hamáček s tím, že jedním z návrhů jsou i odvody z bankovních aktiv, které mají být postaveny progresivně.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme