János Berecz: Na roku 1989 si cením pokojné cesty změn

Někdejší přední ideolog komunistického Maďarska nevzbuzuje ve své vlasti dvacet let po pádu režimu příliš nevole. Spíš naopak. Mluvil s ním náš spolupracovník v Budapešti Gregor Martin Papuczek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Dovedete si představit, tedy pokud je vám minimálně 35 let, že by si někdo za hlubokého socialismu veřejně utahoval z Gustáva Husáka? Nebo by generálního tajemníka státostrany a československého prezidenta parodoval?

V Maďarsku to bylo možné - nejvyšší představitel tamního režimu János Kádár nebyl až tak nedotknutelný a maďarský "gulášový socialismus" byl o něco shovívavější, prestože na to možná mají tehdy pronásledovaní stoupenci opozice jiný názor.

Přinejmenším ale tehdy bylo Maďarsko známé jako "nejveselejší barák socialistického tábora". Jedním z jeho hlavních ideologů byl dlouhé roky, až do pádu režimu János Berecz

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek hovoří s ideologem Jánosem Bereczem

Prihovára sa vám hlas Jánosa Kádára, geniálne ho napodobňuje dodnes najväčší maďarský humorista Géza Hofi. Je to úryvok z televízneho Silvestra - a teraz pozor! - z roku 1974. Pravda, Hofi mal dovolené všeličo, on hral úlohu takzvaného ventilu v režime, ktorý bol koniec koncov predsa len totalitný.

Takže Hofi alias Kádár v scénke rozoberá šachovú partiu, vysvetľuje najmä úlohu pešiakov, celý systém zložitej hry s narážkami na postavenie socializmu vo svete, no a na záver so želaním úspešnej koncovky a zdravia... Tá "úspešná koncovka" nastala v Maďarsku až o 15 rokov, nie však vo forme revolúcie, ale dlhého, celoročného procesu. V ňom už nehral dôležitú úlohu János Berecz, dlhoročný hlavný ideológ Maďarskej socialistickej robotníckej strany, niečo ako československý Vasil Biľak, hoci bol na oveľa vyššej intelektuálnej úrovni.

Aj dnes je činný, v týchto mesiacoch vystupuje v televíziách, poskytuje rozhovory novinám, píše spomienky. Celkovo po sebe zanecháva vo verejnosti sympatie, čo teraz, po dvadsiatich rokoch od pádu totality nie je ťažké - vôbec, celý kádárovský režim sa teší u väčšiny nesmiernej popularite. Mimochodom tento nostalgický pocit sa zrodil už v 91-om roku, keď sa hovorilo, že vtedajšiemu premiérovi Józsefovi Antallovi sa za dva roky podarilo to, čo Kádárovi sa nepodarilo za 40 rokov - totiž to, že si ľudia obľúbili socializmus.

"Řešit společenské otázky ozbrojenou silou je nemožné. Pokud existuje společenské napětí, krize a tak dále, je třeba hledat jiné východisko a ne se opírat o bajonety."

To bol János Berecz, niekdajší mládežnícky funkcionár, postupne pracovník na zahraničnom oddelení ÚV, až po roce 1985 tajomník a v 1988 člen politbyra. Istú chvíľu v tých časoch visela vo vzduchu možnosť teroru, ale našťastie k ničomu takému nedošlo, všetko sa dohodlo za rokovacím stolom. Na otázku, čo považuje za svoju najväčšiu zásluhu pri zmenách pred dvadsiatimi rokmi, odpovedá:

"To, že se tento proces odehrál pokojně. Často mi děkovali i později, ne za změny, protože já jsem ten systém neměnil, to přiznávám, tedy děkovali mi za to, že jsme nedělali rozvrat. Víte co to znamená přejít z jednoho společenského systému do druhého bez rozvratu? A toto považuji za historickou zásluhu. I to uznají, určitě to u příležitosti dvacátého výročí uznají."

Zmätky, rozvrat, násilie, aj spomínané bajonety, tanky, cudzia vojenská sila - to všetko však sprevádzalo prvý maďarský pokus o zmenu systému roku 1956. Dlho boli tieto udalosti nazývané kontrarevolúciou a jedným z hlavných ideológov tohto postoja bol práve János Berecz, ktorý dlho nesúhlasil ani s opätovným pochovaním premiéra z roku 1956 Imreho Nagya. Čo si myslel o represáliách po revolúcii?

"Informace o represáliích jsme dostávali po kapkách. Kdyby je byli poskytovali jako teď v posledních letech, tedy kompletní a podrobné, tak by jsem měl určitě jiný názor. Vždy jsme dostali částečné komuniké nebo důvěrnou informaci o rozhodnutích soudů a o tom, že soudní verdikty byly vykonány. Popravdě mnou otřásla jenom zpráva o popravě Imreho Nagye a jeho přátel, ale tehdy jsem už překonal pocit, že musím tuto loď opustit."

Verne slúžil na tejto lodi až do konca, kým sa nepotopila. Prečo vlastne došlo k zmene systému?

"Změna systému nastala protože se ten režim znemožnil. Já jsem to ale formuloval tak, že upadl, že nesplnil to, co slíbil. A nakonec jsme museli zjistit, že se nedá udržet."

Ako sa snažil prežiť po roce 1989? - na túto otázku odpovedá János Berecz s nemalou dávkou irónie:

"Pokusil jsem se najít své místo a odešel jsem do důchodu. V podnikání jsem neuspěl. Chystám se dokonce napsat knihu o svých prvních krocích v kapitalismu, a hned druhá kapitola bude mít název: Jak jsem se nestal miliardářem."

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme