Záchranáři vyprostili v Janově posledního pohřešovaného. Pád mostu si vyžádal celkem 43 životů

Počet obětí úterního zřícení části mostu v italském Janově se v sobotu vyšplhal na 43. V noci vyprostili záchranáři ze sutin tři mrtvá těla a přes den poslední pohřešovanou osobu. Janovská nemocnice San Martino pak v podvečer informovala o smrti rumunského řidiče kamionu, který podlehl vážným poraněním lebky a hrudníku. Úřad civilní obrany ale upozornil, že prohledávání sutin v Janově pokračuje.

Janov (Aktualizováno: 20:15 18. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští záchranáři operují v sutinách zříceného mostu v Janově | Zdroj: Reuters

Záchranáři v noci vyprostili automobil, který byl pohřbený pod obrovským kusem betonu ze zříceného pilíře. Ve zcela zničeném voze cestovala rodina Cecalaových, rodiče a jejich devítiletá dcera. Úřady zatím bilanci obětí oficiálně nezvýšily, protože se čeká na identifikaci mrtvých.

‚Nestojíme o frašku, přehlídka ničemu nepomůže.‘ Rodiny obětí z Janova odmítají státní pohřeb

Číst článek

Podle předchozích informací pátraly úřady po nalezení těl rodiny Cecalaových ještě po dvou osobách, nyní ale hlásí, že seznam byl vyčerpán. Záchranáři v sobotu vytáhli tělo 31letého janovského dělníka, který v momentě zřícení pod mostem pracoval.

Úřady předtím vedly jako nezvěstného ještě německého turistu. Ten se však sám telefonicky ohlásil janovské prefektuře. V době kolapsu viaduktu v přístavním městě vůbec nebyl, uvedl deník La Repubblica.

Úřad civilní obrany zároveň varoval, že počet obětí nemusí být konečný. V sutinách viaduktu by ještě mohly být osoby, jejichž zmizení nikdo nenahlásil, případně bezdomovci.

Státní smutek i pohřeb

Pád mostu způsobil v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l'Italia. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování.

Záplava věnců, aplaus pro záchranáře. V Janově se rozloučili s oběťmi zříceného mostu

Číst článek

Prokuratura chce, aby se viník zpovídal z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Vláda však už ostře kritizovala firmu, která dálnici spravuje, a zahájila proces s cílem odebrat jí koncesi.

Státní smutek za oběti neštěstí bude v sobotu držet celá Itálie a mrtvé si připomenou i v některých dalších evropských zemích. Na obřadu v pavilonu janovského výstaviště bude kromě italského prezidenta Sergia Mattarelly také premiér Giuseppe Conte, předseda poslanecké sněmovny Roberto Fico či předsedkyně senátu Maria Elisabetta Casellatiová.

Pohřbeno bude 19 lidí, včetně několika cizinců. Další dvacítka rodin ale chce své mrtvé pohřbít v soukromí, někteří pozůstalí se státního obřadu odmítli zúčastnit proto, že vinu za tragédii podle nich nese právě stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme