Ke stavbě nového mostu v Janově by se mohla dostat mafie, obává se italská protikorupční komise

K zakázkám na stavbu nového janovského dálničního mostu by se podle italské protikorupční komise mohla dostat i mafie. Ve čtvrtek to prohlásil ředitel úřadu Raffaele Cantone. Původní Morandiho most se zřítil v polovině srpna. Při pádu části konstrukce zemřelo 43 lidí.

Janov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky zříceného janovského mostu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ředitel italské protikorupční komise Raffaele Cantone uvedl, že se kvůli uspíšení stavby zapomíná na některé postupy a zákony – mezi nimi například i na tzv. antimafiánský kodex.

Janovský most chce obnovit Renzo Piano, autor Centre Pompidou

Číst článek

Kvůli tomu by se do stavby nového mostu mohly zapojit organizované gangy, které mají pod kontrolou například firmy zabývající se odklízením a zpracováním sutin.

Ředitel protikorupční komise zároveň prohlásil, že se mafie snaží rozšířit své aktivity i do Ligurie a jejího hlavního města Janova, kde dosud nebyla tak rozšířená.

Guvernér Ligurie Giovanni Toti připustil, že takové riziko existuje na stavbách v celé Itálii, a že to není důvod, aby se nový most v Janově nepostavil nebo aby se práce zpozdily.

Podle agentury AFP jsou hlavní italské mafie historicky hlavně na jihu země. Postupně ale rozšířily své aktivity i na bohatší sever.

Podle italské policie má kalábrijská odnož Ndranghety legální business na severu země, díky kterému pak pere peníze vydělané obchodem drog.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme