‚Omlouváte se, pokud se cítíte odpovědný.‘ Autostrade odmítá vinu za pád Morandiho mostu

Před novináři v sobotu poprvé od úterního zřícení části viaduktu v Janově stanulo vedení společnosti, která dálnici A10 i s Morandiho mostem spravuje. Šéfové Autostrade per l'Italia uvedli, že firma na pomoc Janovu vyčlenila zhruba 500 milionů eur, což je skoro 13 miliard korun. Výkonný ředitel Giovanni Castellucci se za neštěstí, při němž zahynulo nejméně 42 lidí, neomluvil a chce počkat na závěry vyšetřování.

Janov (Aktualizováno: 19:24 18. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkonný ředitel Giovanni Castellucci během tiskové konference | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

Autostrade je po pádu mostu hlavním terčem hněvu Italů a kritiky politiků. Hned několik členů vlády v posledních dnech prohlásilo, že správce dálnice za tragédii nese odpovědnost, protože nedodržel závazky ohledně údržby mostu.

V pátek ministerstvo dopravy zahájilo proces s cílem odebrat firmě koncesi. Autostrade ale věří, že si vždy počínala korektně.

Záchranáři vyprostili v Janově posledního pohřešovaného. Pád mostu si vyžádal celkem 43 životů

Číst článek

„Omluva a odpovědnost jsou věci, které jsou propojené. Omlouváte se, pokud se cítíte odpovědný,“ reagoval podle agentury Reuters Castellucci na výzvu, aby se za zřícení mostu omluvil. Dodal, že si počká, až odpovědnou stranu určí vyšetřovatelé.

Autostrade oznámila, že zřídí fond pro pozůstalé obětí úterní tragédie. Na pomoc Janovu, který přerušením Morandiho mostu přišel o jednu z dopravních tepen, údajně vyčlenila na půl miliardy eur. Peníze budou podle Castellucciho k dispozici od pondělka a má se z nich financovat také stavba nového mostu.

Castellucci řekl, že firma je odhodlána tento projekt vést a že by byla schopna jej zrealizovat za osm měsíců. Zbývající části Morandiho mostu by zdemolovala a konstrukci nahradila novou ocelovou, napsala agentura AP.

Italská vláda v rámci kritiky Autostrade požadovala, aby kvůli události odstoupilo vedení firmy. Předseda Fabio Cerchiai na tiskové konferenci ale uvedl, že výkonný ředitel Castellucci ve své pozici zůstane.

Firma Autostrade per l'Italia patří do skupiny Atlantia působící na poli infrastruktury. Tu zase kontroluje italská rodina Benettonů. Autostrade v současné době spravuje na tři tisíce kilometrů italské dálniční sítě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme