Záchranné práce v Janově pokračují, 12 lidí se dál pohřešuje

Zřícení mostu na dálnici v Janově si vyžádalo nejméně 35 mrtvých a dalších 16 lidí je zraněno. Již dříve uváděné údaje ve středu potvrdila italská policie. Havárie mostu v italském Janově dál zaměstnává stovky záchranářů. Úřady zatím stále neoznámily příčinu zřícení části konstrukce.

Janov (Aktualizováno: 8:14 15. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zřícenou část janovského mostu. | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

Morandiho most je železobetonová konstrukce postavená v šedesátých letech dvacátého století. Vede po něm frekventovaná dálnice A10.

Vypadá to, že selhalo nosné lano. Pád mostu ale mohlo zapříčinit více faktorů, myslí si odborník

Číst článek

To je hlavní trasa ze severovýchodu i z jihu Itálie na turisticky atraktivní Ligurské pobřeží. Dál pak trasa vede do Francie.

Most je rozdělený na několik částí. Právě jedna z nich – dlouhá až dvě stě metrů – se zřítila do údolí. Trosky dopadly do řeky a částečně na budovy pod konstrukcí. Denně most využívaly desetitisíce až statisíce lidí.

Podle mluvčího italského Červeného kříže, který mluvil s BBC, záchranáři postupují podobně jako v případě zemětřesení. Úsilí zatím nevzdávají.

Úřady zatím pohřešují 12 lidí.

Most vyprojektoval italský stavební inženýr Riccardo Morandi (1902-1989). Jeho zavěšené mosty jsou charakteristické velmi malým počtem podpěr, které jsou často vyrobeny z předpjatého betonu. Morandiho mosty jsou podle expertů vizuálně zajímavé, ale jejich stavba je také více nákladná.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme