Pád mostu v Janově poškodil i řadu drobných podnikatelů. Po společnosti Autostrade žádají odškodné

Přes 40 mrtvých a desítky dalších zraněných. Taková byla bezprostřední bilance pádu části Morandiho mostu v Janově. Lidé pod ním ale trpí dodnes. Desítky rodin z okolních čtvrtí se musely kvůli špatnému stavu konstrukce přestěhovat. Podnikatelé zase počítají ztráty kvůli uzavřeným silnicím a špatné dopravě. Požadují kvůli tomu kompenzace od společnosti Autostrade.

Od zpravodaje z místa Janov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola Caffaro je nedaleko Morandiho mostu, scházejí se tady rodiny obětí ale taky podnikatelé, které pád mostu nějak poškodil. „Přišli jsme podepsat nějaké dokumenty, abychom mohli dostat finanční podporu v rámci civilní ochrany a taky odškodné od společnosti Autostrade,“ popisuje Radiožurnálu Erica, která sem do školy Caffaro přišla společně s matkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Janova, které poškodil pád Morandiho mostu, můžou žádat o kompenzace. Ty chtějí také drobní podnikatelé. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy.

Hned vedle nich na dřevěné židličce sedí Francesca. „Řekli nám, abychom přišli sem. Máme obchody v červené bezpřístupové zóně a teď kvůli tomu máme finanční problémy. Nejezdí tam auto, nechodí tam lidi… Ti, kteří tam jsou, mají strach vyjít ven. Nevím, jestli nám dají peníze nebo jestli nám třeba sníží daně,“ říká osmadvaceti letá Francesca.

Klidným hlasem zároveň vysvětluje, že podniká v ulici, kde je hned několik menších obchodů. „My máme zmrzlinárnu. Jsou tam ale i prádelny, kadeřnictví, pekařství, řeznictví, obchod s čerstvými těstovinami, je tam prostě všechno možné. Všechno to jsou menší obchodníci,“ vysvětluje.

Zábrany, jen pár aut a autobus na otočku. Rušné ulice pod Morandiho mostem utichly

Číst článek

Jedním z největších problémů je teď podle Francesky špatná doprava. „Jedna z hlavních ulic je teď úplně uzavřená. Menší, boční ulice jsou taky neprůjezdné, protože vedou buď přímo pod mostem, nebo blízko něj. My máme obchod úplně na konci silnice, ze které se nedá vyjet. Neprojíždějí tam žádná auta,“ dodává mladá zmrzlinářka.

Teď vyhlásili její pořadové číslo a tak se pomalu zvedá a jde k jednomu ze stolů, u kterých sedí zástupci města. U další školní lavice jsou zaměstnanci společnosti Autostrade.

Po zhruba 15 minutách se Francesca vrací. „Uvidíme, jestli odškodní i ty, kteří nemají sice přímé škody, v tom smyslu, že by nemohli podnikat, ale kterým se teď daří hůře kvůli špatné dopravě,“ popisuje Francesca a odchází ven na ulici, ze které je vidět na zbylé části Morandiho mostu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme