Janov se obrnil před demonstracemi

V severoitalském Janově vrcholí přípravy na zítřejší summit sedmi hlavních průmyslových zemí světa a Ruska, kde mají tyto státy projednat mimojiné svůj postoj k životnímu prostředí. Hostitel vrcholného setkání italský premiér Silvio Berlusconi bude své hosty přijímat v přísně střežené bezpečnostní zóně. Ve městě je na sto tisíc odpůrců globalizace a jejich první střet s ozbrojenými policejními oddíly se očekává na odpolední demonstraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve městě platí mimořádná bezpečnostní opatření. Historické centrum Janova je téměř uzavřené - chrání ho betonové bloky s kovovými sítě, které sahají do výšky čtyř metrů. Vstup je možný pouze na zvláštní povolení a pro řádně registrované obyvatele. Janovské úřady se připravují na příjezd asi stovky tisíc levicových radikálů - hlavní demonstrace pak očekávají v sobotu. Nervozitu v Itálii zhoršují dopisní bomby, které kromě policie obdržela také firma Benetton a jedna ze soukromých televizí.

Anarchisté se do Itálie dostali i přes zvýšená bezpečnostní opatření na hranicích. Jak se na očekávané protesty Janov připravil, nám popsal náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš. "Speciální jednotky zablokovaly přístup do historického centra, kam po důkladné kontrole pouští pouze místní obyvatele. Pro vstup do této části města slouží 6 průchodů pro pěší a 4 pro auta. Všechny obchody, úřady a banky v okolí chráněného centra jsou zabedněné. Poslední zabezpečovací práce těch, kteří se rozhodli mít otevřeno co nejdéle, probíhaly ještě ve večerních hodinách. Největší obavy panují z akcí nejradikálnějšího křídla anarchistů, kteří údajně stojí za výbuchy doručených poštovních zásilek. Jen do Ancony by dnes měla přijet loď s dvěma tisíci Řeky a nikdo neví, co se bude dít. Zda budou posláni zpět podobně jako to chtějí odpovědné úřady učinit v případě vlaků dopravujících odpůrce globalizace do Itálieči budou vpuštěni do země."

Tato událost cesty našich turistů na Apeninský poloostrov podle generálního konzula v Miláně pana Josefa Molaty příliš neovlivní, pokud se nechystají přímo do Janova. "Po několika zadrženích asi stovky lidí a po zabavení některých zbraní došlo k uklidnění. Celkem jsou hranice průjezdné. Schengenská dohoda samozřejmě neplatí pro dny summitu. Problém je, jakmile se turisté přiblíží k Janovu. Například železniční doprava je zrušena do několika janovských stanic a vlaky končí už před Janovem. Některé výjezdy z dálnice budou též zablokovány." Jak konzul Molata dodal, zcela bez provozu je i letiště v Janově, a to až do nedělní půlnoci.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme