Desítky mrtvých po kolapsu dálničního mostu v italském Janově. Mezi zraněnými je i český řidič

Na frekventované rychlostní silnici v Janově na severu Itálie se v úterý před polednem zbortilo několik desítek metrů velkého mostu Ponte Morandi. Během neštěstí se z mostu zřítila auta včetně nákladních, mezi nimiž byl také vůz pražského přepravce SPED-IT. Řidič kamionu pád přežil, potvrdil Radiožurnál. Podle italské agentury ANSA zemřelo asi 35 lidí a 16 bylo převezeno do nemocnic. Na místě i ve večerních hodinách pokračovaly záchranné práce.

Janov (Aktualizováno: 22:49 14. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič zříceného českého auta je podle informací při vědomí a po svém vyproštění komunikoval se zdravotníky. Radiožurnálu to potvrdil jednatel společnosti SPED-IT Václav Zázvůrek. Český řidič pro tuto firmu jezdil s kamionem.

'Najednou zmizela cesta'

„Řidič našeho kamionu je teď mimo ohrožení života, má zlomený nos, zlomená čtyři žebra a propíchlou plíci. Cítí se ale dobře a je šťastný, že to přežil. Z toho momentu si pamatuje, že pod ním najednou zmizela cesta, pak už si myslel, že to nepřežije,“ popsal Radiožurnálu jednatel společnosti SPED-IT Václav Zázvůrek. Dopravní firma teď bude jednat o jeho převozu do Česka, dodal.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové úřad zjišťoval, jestli mezi zraněnými nebo oběťmi nejsou kromě řidiče pražské společnosti SPED-IT další Češi.

‚Najednou zmizela cesta a pak už si říkal, že to nepřežije.‘ Čech vyvázl ze zříceného mostu s propíchlou plící

Číst článek

„Naše ambasáda v Římě celou situaci nyní zjišťuje, stejně tak je v kontaktu i s českým honorárním konzulem v oblasti Janova. V případě nouze jsme zveřejnili také číslo na naší konzulární linku české ambasády v Římě, na kterou se mohou všichni čeští občané v případě nouze obracet,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Černínský palác také nedoporučuje do Janova cestovat.

Dosud známá bilance katastrofy je podle vicepremiéra Mattea Salviniho mezi třemi a čtyřmi desítkymi obětí, mnozí další utrpěli vážné zranění. V době neštěstí se na tomto úseku nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony, uvedl na tiskové konferenci mluvčí italské civilní obrany. 

Italský červený kříž má na místě specialisty, včetně psychologů, kteří poskytují pomoc rodinám obětem i evakuovaným. Celkem bylo preventivně evakuováno na 440 lidí z jedenácti budov. Na místo neštěstí večer dorazil italský premiér Giuseppe Conte, který mimo jiné poděkoval záchranářům.

‚Jako by dopadla bomba.‘ Svědci popisují pád mostu v Janově, podle některých zřícení způsobil úder blesku

Číst článek

Soustrast vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii řada vrcholných představitelů evropských zemí a Evropské unie, včetně předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, předsedy Evropské rady Donalda Tuska či německé kancléřky Angely Merkelové.

Kondolenční telegram zaslal svému italskému protějšku Sergiovi Mattarellovi český prezident Miloš Zeman.

Nejdelší část mostu spadla do řeky, některé velké bloky ale dopadly i na dvě průmyslové haly, v nichž podle civilní obrany zřejmě v tom okamžiku nebyli lidé. Obytné domy v okolí byly následně preventivně evakuovány, protože podle hasičů hrozí zřícení dalších částí mostu.

Údaje o délce vozovky, která se zhroutila, se liší: řada italských médií včetně zpravodajské agentury ANSA píší o zhruba stometrovém úseku, zatímco BBC informuje o přibližně dvousetmetrovém úseku, čemuž nasvědčují i satelitní snímky.

Článek pokračuje pod online reportáží, pozn. red.

Proč most spadl?

O příčinách tragédie se zatím pouze spekuluje. Některé zdroje uvádějí, že zřícení části stavby i s pilířem způsobil sesuv půdy. Mostní vozovka se zhroutila během prudkého deště, uvedl server RaiNews. Mluví se také o tom, že jeden z pilířů mostu nevydržel nápor silného větru. A svůj podíl mohlo mít také stáří mostu.

Vypadá to, že selhalo nosné lano. Pád mostu ale mohlo zapříčinit více faktorů, myslí si odborník

Číst článek

V italských médiích se ale objevují také zprávy, že most ze 60. let minulého století byl často opravován a že experti upozorňovali na nedostatečnost těchto oprav. Také guvernér Ligurie Giovanni Toti dnes uvedl, že údržba mostu se ukázala jako nedostatečná.

Za údržbu stavby je podle italského ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovědná firma Autostrade, která objekt provozuje. Firma provozující Morandiho most ale odmítla, že by podcenila údržbu.

Podle šéfa pobočky firmy Autostrade pro oblast Janova byla stavba pravidelně monitorována a kontroly neukázaly, že by hrozilo nebezpečí zřícení.

Krátce po nehodě se na sociálních sítích začala objevovat videa, která zřícení mostu zachycují. Událost také popisuje řada svědků. „Viděl jsem lidi, jak utíkají směrem ke mně, bosí a vyděšení. Bylo to děsivé,“ řekl v článku Corriere della Sera řidič Alberto Lercari.

Zřícený Morandiho most: 1102 metrů dlouhá a 45 metrů vysoká betonová tepna Janova

Číst článek

„Viděl jsem, jak se most zřítil. Stáli jsme v koloně a pak jsem za sebou uviděl tu tragédii. A pak už jsem neviděl nic," popsal další svědek.

Zřícený viadukt spojuje silnici pro motorová vozidla A10 s mýtnou branou západního Janova, odkud vede cesta do přístavu a k terminálům trajektů. Patří k nejrušnějším místům v oblasti, upozorňuje italský deník Corriere della Sera.

Zároveň se záchrannými pracemi se plánuje alternativní cesta, kudy se budou moci lidé vracet z dovolených na pobřeží. Přes poškozený most vede dálnice A10, která je důležitou spojnicí mezi severními regiony Itálie a ligurskými plážemi pod Janovem; dálnice se pak stáčí na západ na francouzské pobřeží.

KOLAPSY MOSTŮ S OBĚŤMI NA ŽIVOTECH (EVROPA)

  • 2. listopadu 2012 - Na severovýchodě Slovenska u obce Kurimany nedaleko Spišské Nové Vsi se zřítil rozestavěný most, který je součástí budované dálnice D1. Důvodem zřícení mostu bylo selhání podpůrné konstrukce při betonování. Při neštěstí zahynuli čtyři dělníci, dalších 11 utrpělo zranění. Podle znaleckého posudku tragédii způsobilo pochybení klíčových pracovníků při zajištění stavebních prací.
  • 8. května 2013 - V norském Trondheimu se zřítil rozestavěný silniční most přes jednu z hlavních příjezdových komunikací na okraji města, ve čtvrti Leangen. Při neštěstí zahynuli dva lidé, stavební dělník a řidička, jejíž vůz zhroucená konstrukce zasypala. Šest dalších lidí bylo zraněno.
  • 5. září 2014 - Pád rekonstruovaného silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v ČR si vyžádal čtyři oběti. Tři Češi a tři Slováci právě připravovali podpěry pro klenbu mostu, když se most rozlomil v půlce. Několik tun betonu, kamení a hlíny připravilo na místě o život čtyři osoby. Tragédii přežili dva muži ze Slovenska. Příčinou pádu mostu bylo podle znalce odtěžení zeminy u paty klenby a nepodepření klenby v celé ploše.
  • 28. října 2016 - Na frekventované dálnici mezi italským Milánem a městem Lecco se v době dopravní špičky zřítil pod těžkým kamionem nadjezd nad dálnicí. Nehoda si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných. O život přišel italský řidič, na jehož vůz část nadjezdu spadla.
  • 9. března 2017 - Nejméně dva mrtvé si v Itálii vyžádalo zřícení mostu na dálnici A14 vedoucí podél jaderského pobřeží mezi městy Ancona a Loreto. Dalších pět lidí bylo zraněno.
  • 14. srpna 2018 - Na frekventované silnici pro motorová vozidla v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek metrů mostu Morandi. Podle záchranářů spadla zhruba desítka aut, včetně nákladních. Neštěstí si podle úřadů vyžádalo zhruba 35 mrtvých, čtyři zranění byli vyproštěni ze sutin.

jgr, mls, dbr, rez, mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme