Záplava věnců, aplaus pro záchranáře. V Janově se rozloučili s oběťmi zříceného mostu

V pavilonu Jeana Nouvela na janovském výstavišti v sobotu proběhl státní pohřeb 18 lidí, kteří byli mezi 41 oběťmi úterního pádu Morandiho mostu. Smuteční obřad sloužil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ceremonie se zúčastnil i italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Na pohřeb dorazilo asi 5000 lidí, kromě pozůstalých i představitelé samosprávy, zástupci záchranářů nebo hráči dvou janovských fotbalových klubů.

Janov (Aktualizováno: 14:14 18. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní pohřeb pro oběti zříceného mostu v Janově | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

V popředí pavilonu byly vystaveny rakve pokryté záplavou květin a věnců, trikolorami v národních barvách i plyšovými hračkami a dalšími osobními věcmi zemřelých. Nejmenší rakev patřila nejmladší oběti, osmiletému chlapci Samuelovi.

Ještě před začátkem pohřbu si vysloužili obrovský aplaus z auditoria příslušníci záchranných složek, kteří na obřad dorazili. Viditelně dojatí hasiči a zdravotníci kondolovali některým příbuzným obětí, společně s italskými předními politiky.

Na pohřbu, který živě přenášela televize, byl i prezident Mattarella, který dopoledne navštívil místo neštěstí a mluvil tam se záchranáři, kteří dosud prohledávají trosky. V sobotu v noci z nich vyprostili automobil, v němž zahynula tříčlenná rodina.

„Je zřejmé, že jakákoli slova, i kdyby byla míněna sebeupřímněji, jsou tváří v tvář této tragédii nedostatečná,“ řekl arcibiskup Bagnasco, podle nějž neštěstí vytvoří trvalou jizvu v srdci Janova.

Rodiny dvou albánských obětí neštěstí přizvaly na smuteční obřad muslimského duchovního. Imám na konci katolické mše požehnal dvěma rakvím a auditorium mu tleskalo, když pronesl modlitbu za Itálii.

Při úterním zřícení dálničního mostu v přístavním městě Janov zemřelo 41 lidí, dva lidé se ještě pohřešují. Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování, tragédie však způsobila v Itálii obrovskou vlnu rozhořčení, která se obrátila proti vládním úřadům i provozovateli dálnice, firmě Autostrade per l'Italia.

Státního pohřbu se rozhodly zúčastnit jen některé rodiny obětí, jsou mezi nimi i příbuzní několika cizinců. Naopak dvě desítky rodin se rozhodly pohřbít své blízké při soukromých obřadech. Někteří pozůstalí se státního obřadu odmítli zúčastnit proto, že vinu za tragédii podle nich nese právě stát.

Itálie na sobotu vyhlásila státní smutek. Vlajky u státních úřadů vlají na půl žerdi, večer zhasne osvětlení některých známých památek včetně římského Kolosea či fontány di Trevi. Oba janovské fotbalové týmy Sampdoria Janov a FC Janov odložily své víkendové zápasy, další týmy italské ligy budou před zápasy držet minutu ticha a obléknou smuteční pásky. Staženými vlajkami uctí oběti i v blízkém monackém knížectví, protože knížecí rodina Grimaldi má své kořeny právě v Janově.

ČTK, hbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme