Janovský summit skončil bez dohody o klimatu

Ostrými potyčkami demonstrantů s policií doprovázený summit skupiny G8 v Janově skončil. Jeho účastníci však nenašli kompromis ohledně kroků proti celkovému oteplování atmosféry i Země. Rozpory v této otázce nadále panují mezi ekonomickou jedničkou - Spojenými státy a ostatními šesti nejvyspělejšími státy a také Ruskem, které se summitu účastnily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni představitelé ale shodují na nutnosti omezit emise skleníkových plynů, i když neshody kolem Kjótského protokolu a jeho ratifikace trvají. Se zájmem se setkal návrh Moskvy na konání mezinárodní konference o klimatu Země v roce 2003.

Schůzka byla provázena tvrdými střety odpůrců globalizace s italskými pořádkovými silami. Jeden mrtvý na straně protestujících, přes pět set zraněných a mnoho poničených nebo úplně zničených domů a automobilů - to je bilance janovských pouličních nepokojů. Příští summit by se měl pořádat v horské lokalitě kanadské provincie Alberta a měl by mít skromnější průběh.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se společně s Georgem Bushem rozhodli spojit jednání o americkém projektu národní protiraketové obrany s rozhovory o snižování stavů jaderných zbraní. Oba politici vyjádřili na závěr schůzky skupiny G8 v Janově přání projednávat otázky útočných i obranných systémů jako celek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme