Janovský summit skončil bez dohody o klimatu

Ostrými potyčkami demonstrantů s policií doprovázený summit skupiny G8 v Janově skončil. Jeho účastníci však nenašli kompromis ohledně kroků proti celkovému oteplování atmosféry i Země. Rozpory v této otázce nadále panují mezi ekonomickou jedničkou - Spojenými státy a ostatními šesti nejvyspělejšími státy a také Ruskem, které se summitu účastnily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni představitelé ale shodují na nutnosti omezit emise skleníkových plynů, i když neshody kolem Kjótského protokolu a jeho ratifikace trvají. Se zájmem se setkal návrh Moskvy na konání mezinárodní konference o klimatu Země v roce 2003.

Schůzka byla provázena tvrdými střety odpůrců globalizace s italskými pořádkovými silami. Jeden mrtvý na straně protestujících, přes pět set zraněných a mnoho poničených nebo úplně zničených domů a automobilů - to je bilance janovských pouličních nepokojů. Příští summit by se měl pořádat v horské lokalitě kanadské provincie Alberta a měl by mít skromnější průběh.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se společně s Georgem Bushem rozhodli spojit jednání o americkém projektu národní protiraketové obrany s rozhovory o snižování stavů jaderných zbraní. Oba politici vyjádřili na závěr schůzky skupiny G8 v Janově přání projednávat otázky útočných i obranných systémů jako celek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme