Janukovyč a Medveděv ohlásili smiřování Ukrajiny a Ruska

Rusko a Ukrajina chtějí ukončit napětí ve vzájemných vztazích. V Moskvě se na tom shodli prezidenti obou zemí Dmitrij Medveděv a Viktor Janukovyč. Ten přijel na svou vůbec první návštěvu Ruska od únorového zvolení do funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovyč v Moskvě | Zdroj: ČTK

Partnerství Ukrajiny a Ruska je podle Viktora Janukovyče výhodné pro obě strany a je třeba ho aktivně rozvíjet. Oba prezidenti se shodli, že po pětiletém období napětí mezi Kyjevem a Moskvou je čas otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová hovořila o rusko-ukrajinských vztazích v Odpoledním Radiožurnálu

Lídři obou zemí se podle svých slov dotkli celé řady témat, včetně možnosti prodloužení pobytu ruské Černomořské flotily na ukrajinském území po roce 2017, kdy vyprší současná smlouva. Viktor Janukovyč ujistil, že se tato otázka brzy vyřeší ke spokojenosti jak Ruska, tak Ukrajiny.

Během jednání ale nedošlo na otázku energetiky; o možném snížení cen zemního plynu pro Ukrajinu podle ruských představitelů oba prezidenti nemluvili.

Janukovyč v čele Ukrajiny minulý měsíc nahradil prozápadně orientovaného Viktora Juščenka, jehož snahu začlenit Ukrajinu do struktur NATO Moskva přijímala s krajní nelibostí.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme