Janukovyč a Tymošenková se stále neshodují

Viktor Janukovyč je od včerejška oficiálním vítězem ukrajinských prezidentských voleb. Teď hledá cestu, jak ovládnout i parlament. Ukrajinské politické uspořádání je kombinací parlamentního a prezidentského systému, prezident i předseda vlády mají silné postavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Napjatý vztah premiérky Julije Tymošenkové a prezidenta Janukovyče může proto politický život v zemi ochromit. Ve volbách poražená Tymošenková - někdejší tvář oranžové revoluce - motivaci ke spolupráci se svým rivalem nemá.

Soudní dohra

Výsledek voleb odmítla uznat navzdory tomu, že mezinárodní pozorovatelé jejich průběh označili za příkladný. Tymošenková tvrdí, že lídr Strany regionů vyhrál podvodem a chce se bránit u soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na Ukrajině komentoval ve Světě o jedné Václav Nekvapil, analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Před šesti roky svolala Julija Tymošenková spolu s Viktorem Juščenkem do ulic Kyjeva sta tisíce lidí. Podruhé už ale k Majdanu - to je náměstí, které pamatuje masové demonstrace - vyzývat nechce. Janukovyče hodlá - narozdíl od časů Oranžové revoluce - porazit ne v ulicích, ale u soudu. Prezidentské volby má totiž za zmanipulované.

Při podvodech bylo podle ní nesprávně sečteno na milion odevzdaných hlasů. To by mnohé měnilo. Jenže podle mezinárodních pozorovatelů byly volby čestné a transparentní. To si myslí i prezident Spojených států, špičky Evropské unie a další významní politici, kteří už Janukovyčovi k volebnímu vítězství poblahopřáli.

Kreml spokojen

Spokojenost vládne v Moskvě. Prezident Dmitrij Medveděv poslal gratulaci ještě před zveřejněním oficiálních výsledků. "Kremelskou loutkou" ale Janukovič podle svých slov být nechce. Přestože svůj první projev k voličům pronesl v ruštině.

Volby přímo na Ukrajině sledoval i Václav Nekvapil, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Ve Světě o jedné Rádia Česko řekl, že Tymošenková hraje především o udržení podpory do příštích parlamentních voleb. "Hraje na city, nemá moc racionálních argumentů."

"Vítězství Janukovyče bude takové zplichtěné. Jeden soud rozhodne tak, druhý jinak. Soudy na Ukrajině nejsou nestranné, rozhoduje kdo kterého soudce doszuje," připomněl Nekvapil s tím, že voličům z toho ulpí nepříjemný pocit, a o to podle něho Tymošenkové jde.

"Její vláda byly křehká a před volbami se snažila dělat populistické kroky. Pokud toto bude pokračovat, tak Ukrajina z krize nevybředne," poznamenal Nekvapil

Milan Kopp, Markéta Bartošová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme