Janukovyč viní opozici z nerespektování dohody

Ukrajinský premiér a oficiální vítěz prezidentských voleb Viktor Janukovyč obvinil opozici, že neplní včerejší dohodu. Na silný nátlak mezinárodního společenství ji u kulatého stolu uzavřely obě znesvářené strany. Hlavní protagonisté politické krize v zemi - premiér Janukovyč a opoziční předák Juščenko - si poprvé podali ruce, to je ale zatím jediný výsledek kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Premiér Janukovyč prohlásil, že sympatizanti opozice stále blokují vstup do vládních budov, ačkoli podle včerejší dohody měli okamžitě umožnit svobodný přístup. Svůj slib opozice plní opravdu jen částečně - administrativní budovy nyní hlídají nově vzniklé národní družiny. V Kyjevě neustávají demonstrace a mítinky Juščenkových příznivců.

Obě strany slíbily, že se budou chovat zdrženlivě a počkají na verdikt Nejvyššího soudu. Emisar Evropské unie v Kyjevě Javier Solana po podpisu dohody uvedl, že Ukrajina by už do Vánoc mohla mít nového prezidenta, pokud provede ústavní změny a reformu volebního zákona.

O situaci má v podvečer v Moskvě jednat dosavadní ukrajinský prezident Leonid Kučma se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Před odletem Kučma kritizoval rezoluci Evropského parlamentu - evropští poslanci podle něj jen přilévají olej do ohně. Evropský parlament dnes ukrajinské úřady vyzval k opakování druhého kola voleb do konce roku.

Do ukrajinské metropole nyní míří delegace EP. Europoslanec a bývalý polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek prohlásil, že současný proces na Ukrajině je už nezvratný; ve společnosti se probudila svoboda a Evropská unie by měla Ukrajině nabídnout perspektivu členství.

Jiní poslanci Evropského parlamentu, především z nových členských zemí, se ale domnívají, že Ukrajina ještě dlouho nebude připravena zahájit vstupní jednání.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme