Janukovyč viní opozici z nerespektování dohody

Ukrajinský premiér a oficiální vítěz prezidentských voleb Viktor Janukovyč obvinil opozici, že neplní včerejší dohodu. Na silný nátlak mezinárodního společenství ji u kulatého stolu uzavřely obě znesvářené strany. Hlavní protagonisté politické krize v zemi - premiér Janukovyč a opoziční předák Juščenko - si poprvé podali ruce, to je ale zatím jediný výsledek kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Foto: ČTK/AP

Premiér Janukovyč prohlásil, že sympatizanti opozice stále blokují vstup do vládních budov, ačkoli podle včerejší dohody měli okamžitě umožnit svobodný přístup. Svůj slib opozice plní opravdu jen částečně - administrativní budovy nyní hlídají nově vzniklé národní družiny. V Kyjevě neustávají demonstrace a mítinky Juščenkových příznivců.

Obě strany slíbily, že se budou chovat zdrženlivě a počkají na verdikt Nejvyššího soudu. Emisar Evropské unie v Kyjevě Javier Solana po podpisu dohody uvedl, že Ukrajina by už do Vánoc mohla mít nového prezidenta, pokud provede ústavní změny a reformu volebního zákona.

O situaci má v podvečer v Moskvě jednat dosavadní ukrajinský prezident Leonid Kučma se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Před odletem Kučma kritizoval rezoluci Evropského parlamentu - evropští poslanci podle něj jen přilévají olej do ohně. Evropský parlament dnes ukrajinské úřady vyzval k opakování druhého kola voleb do konce roku.

Do ukrajinské metropole nyní míří delegace EP. Europoslanec a bývalý polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek prohlásil, že současný proces na Ukrajině je už nezvratný; ve společnosti se probudila svoboda a Evropská unie by měla Ukrajině nabídnout perspektivu členství.

Jiní poslanci Evropského parlamentu, především z nových členských zemí, se ale domnívají, že Ukrajina ještě dlouho nebude připravena zahájit vstupní jednání.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme