Janukovyč vyzývá Tymošenkovou k rezignaci

Nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chce, aby premiérka Julia Tymošenková opustila úřad vlády. Neúspěšná kandidátka na prezidenta se od voleb na veřejnosti neukázala. Třikrát odvolala tiskovou konferenci a dokonce zrušila i zasedání vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Podle zpravodaje Českého rozhlasu, Libora Dvořáka, se za podivným chováním neskrývá nic jiného, než že Tymošenková chce odejít se ctí. Čeká prý na to, aby se zachovala vůči svým voličům rozumně a normálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O politické budoucnosti Julie Tymošenkové mluvil s Liborem Dvořákem Martin Dorazín

Tymošenkové strana BJUT oznámila, že má důkazy o falšování hlasů při sčítání na Kerči, Krymu a na východě. Žádá přepočítání hlasů nebo soudní řízení. Libor Dvořák soudí, že by to asi nebyl dobrý nápad:

"Musíme si uvědomit, že když někdo zvítězí s převahou 3,5 procenta hlasů v Evropě, tak poražený prostě pogratuluje a tím to končí. Tymošenková na tohle připravená není a patrně není schopná strávit fakt, že už není rok 2004 ani 2005. Neprobíhá oranžová revoluce."

"Pro Julii Tymošenkovou ale samozřejmě politická kariéra nekončí," podotýká Dvořák a dodává, že se současná premiérka stane šéfkou velmi silné opozice v ukrajinském parlamentu.

Podle ukrajinský politiků je možné, že se Janukovyčův režim bude v lecčem podobat Lukašenkově vedení. Nastává tak otázka, zda bude Julia Tymošenková ve své opoziční funkci pronásledována.

Zpravodaj Libor Dvořák k tomu dodává: "Na druhou stranu se neustále říká, že kdyby vyhrála Tymošenková, byla by to neřízená střela ukrajinské politiky, která je schopná a ochotná všechno řídit sama. Zatímco Janukovyče budou patrně řídit východoukrajinští oligarchové. A to je vlastně paradoxně lepší varianta, než kdyby vyhrála Tymošenková."

Martin Dorazín, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme