Japonci potvrdili, že je Fukušima pod kontrolou

Reaktory havarované jaderné elektrárny Fukušima se konečně podařilo zchladit a už by nemělo docházet k jejich přehřátí. Oznámil to japonský premiér. Zařízení je podle odborníků ve stavu studeného vypnutí a stabilní. Fukušimu poničilo v březnu silné zemětřesení a přívalová vlna tsunami, která způsobila únik radioaktivity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: ČTK

Japonský premiér Jošihiko Noda řekl, že se vláda shodla na tom, že v jaderné elektrárně Fukušima bylo po devíti měsících dosaženo stabilního stavu, reaktory se podařilo ochladit natolik, že jaderné palivo v nich se nemůže znovu zahřát na nebezepčnou úroveň.

Ochlazení reaktorů japonská vláda označila za podmínku budoucího návratu zhruba 80 tisíc lidí, kteří byli po havárii z okolí evakuováni. Premiér také zmínil, že je potřeba pokračovat na vyčištění rozsáhlé plochy kontaminované radiací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonci potvrdili, že je Fukušima pod kontrolou. O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili s Jiřím Hůlkou, náměstkem pro výzkum a vývoj ze Státního ústavu radiační ochrany.

Jak na Rádiu Česko připomněl Jiří Hůlka, náměstek pro výzkum a vývoj ze Státního ústavu radiační ochrany, Japonci před týdnem na konferenci ve Vídni prezentovali stávající stav věcí a podle něj byl znatelný velmi rychlý pokrok.

„Na dávky radiace v oblasti elektrárny, aby se tam lidé mohli na trvalo vrátit, je mezinárodní doporučení komise a Japonci se tyto normy ještě zpřísňují. A zdá se, že by je v současnosti mohly splňovat. Udělali i rekultivaci půdy, shrnuli část vrchní půdy, protože teď je tam problémem už jen cesium, jód už dávno vymřel,“ přiblížil.

Japonci ale přijali prohlášení premiéra rozporuplně. Někteří lidé tvrdí, že vláda chce jen uklidnit veřejnost a další informace o stavu ve Fukušimě zamlčuje. Problémem je údajně kontaminace okolí, která se musí bezodkladně řešit. Ať už jde o kontaminovanou půdu, vodu a také části reaktorů. Například palivové tyče, které se budou muset zlikvidovat.

Rýžové pole | Foto: Robert Mikoláš

„V tuto chvíli si už nikdo nemůže troufnout stávající data nějak mystifikovat. Byla ověřena leteckými měřeními, například Spojenými státy,“ řekl k tomu Hůlka.

Vědci také upozorňují na to, že se zvýšila radiace v mořské vodě u pobřeží elektrárny a některé mořské ryby a živočichové, kteří tam žijí, mohou být také kontaminovaní a nevhodní ke konzumaci, o čemž se podle kritiků také nemluví.

Evakuační zóna u Fukušimy tak kvůli silné kontaminaci zůstává nadále liduprázdná. Japonští vědci se rozhodli využívat k výzkumu radiace tamní opice, které v okolí žijí. Ty by mohly pomocí speciálních zařízení monitorovat sílu radiace v prostředí a vědci by na nich mohli také zjišťovat dopad radiace na zvířata.

Problémem je také samotná fukušimská elektrárna a reaktory. Firma TEPCO ji chce rozebrat. To však podle odborníku potrvá desítky let a stát to má přes 50 miliard dolarů.

„To bude velký oříšek, protože je otázka, jak se to podaří rozebrat, kam se to uloží a podobně. Japonci jsou ale známí tím, že pracují rychle. Takže je možné, že se jim to podaří podstatně rychleji. Bylo to vidět i na oblasti okolní kontaminace, kdy zatímco atomová agentury vydává nějaká stanoviska, oni skutečně jednají a rychle,“ uvedl Hůlka.

Katastrofa v atomové elektrárně Fukušima byla nejhorším jaderným neštěstím od havárie v ukrajinském Černobylu. Poškozeny byly tři ze šesti reaktorů a únik radiace do okolí si vyžádal evakuaci až sto tisíc lidí. Události vedly k přehodnocení jaderné politiky v řadě zemí.

Naďa Bělovská, Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme