Japonci pumpují do reaktoru Fukušimy dusík, aby zabránili explozi

Zaměstnanci poškozené jaderné elektrárny Fukušima už čtvrtý týden nasazují svoje životy ve snaze zamezit dalším nebezpečným procesům v tomto zařízení. Nově začali pumpovat dusík do prvního reaktoru, aby zabránili dalším výbuchům vodíku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník elektrárny Fukušima ukazuje na trhlinu v betonu (archivní foto)

Pracovník elektrárny Fukušima ukazuje na trhlinu v betonu (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Mluvčí majitele jaderné elektrárny, společnosti TEPCO, Hiro Hasegawa přiznává, že technici jsou po celou dobu práce v elektrárně vystavení radioaktivnímu záření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v jaderné elektrárně Fukušima mluvila ve Světě o desáté předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

„Dávky radioaktivního záření jsou o něco vyšší, než je běžné. Je bezesporu, že zažívají těžké časy, kvůli radioaktivně, kvůli jídlu a omezenému prostrou na odpočinek. Ale děláme všechno pro to, aby se jejich pracovní podmínky zlepšily,“ uvedl Hasegawa.

Pracovníky elektrárny ale odmítá označit za hrdiny. „Nejsou to hrdinové. Dělají to, co mají dělat. Jsme na ně pyšní, to ano. Lidé mi říkají, že musíme zachránit Japonsko, ne Fukušimu. Na druhou stranu tihle lidé mají rodiny, děti. Když pomyslím na ně, je mi jich hodně líto. Ale tohle je výjimečná situace. Bez nich bychom továrnu nezabezpečili,“ dodal mluvčí.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nejsou dávky radiace, které zaměstnanci při práci v elektrárně dostávají, nijak zanedbatelné, na zdraví ani na životě je ale přímo neohrožují.

„Daří se je docela dobře regulovat. Oni obdrží během své práce maximálně takovou dávku, jako my obdržíme od přírodního pozadí za celý život. Mají stanovené limity, kterých když dosáhnou, tak s prací skončí a jsou nahrazeni. To znamená, že ta dávka opravdu není tak významná,“ říká Drábová.

Hlavním úkolem techniků je podle ní udržet celistvost obalu reaktoru, který brání úniku radiace do okolí. Hromadění vodíku ale situaci značně komplikuje.

„Jedním ze způsobů, jak předejít výbuchu nahromaděného vodíku, je vytlačit ho inertním plynem, v tomto případě dusíkem. Výbuch by bariéru mohl vážně poškodit, znamenalo by to únik další radioaktivity ven a situace by se výrazně zhoršila,“ upozornila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Václav Pešička, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme