Japonci se bouří proti bezpečnostním testům jaderných elektráren

Ostrou kritiku od společnosti si vysloužily plány japonské vlády podrobit všechny jaderné elektrárny zátěžovým testům. Ty měly Japonce ujistit o bezpečnosti desítky jaderných reaktorů, které jsou od březnového zemětřesení mimo provoz. Snaha vlády se ale zatím míjí účinkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko - Z hranice 20kilometrové evakuační zóny kolem elektrárny Fukušima Daiiči

Japonsko - Z hranice 20kilometrové evakuační zóny kolem elektrárny Fukušima Daiiči | Foto: Robert Mikoláš

„Tyto testy probíhají velice chaoticky a nesystematicky. Nejde vládě ani tak o zjištění pravého technického stavu reaktorů, ale o uklidnění veřejnosti,“ dosvěčil spolupracovník Českého rozhlasu v Japonsku Milan Hubáček. Premiér Naoto Kan už se celému národu za nepřipravenost testů omluvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Hubáček ve Světě o desáté Rádia Česko

Svérázným způsobem se k avizovaným zátěžovým testům postavil například starosta japonského města Genkai. To mělo jako první po zemětřesení spustit svůj jaderný reaktor. Starosta města Hideo Koshimioto to ovšem na protest proti zátěžovým testům, které vláda plánuje, zatrhl.

„Přístup Japonců k jaderné energetice testy nijak zvlášť neovlivní. Jedna část Japonců jsou příznivci energie z jádra, jiná jsou chroničtí odmítači,“ popsal ideové rozdělení japonské veřejnosti Hubáček.

Po tři měsíce starém zemětřesení a jeho následcích se Japonsko pomalu vrací k normálnímu životu. Desítky tisíc Japonců však stále zůstávají v evakuačních centrech.

Anna Baumová, Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme