Japonci se dál snaží ochlazovat reaktory ve Fukušimě

Japonsko už šestý den bojuje s hrozbou jaderného nebezpečí. Spojené státy vysílají do země množství odborníku na jadernou energii, aby pomohli vyřešit nastalou situaci. Téměř dvěma stovkám pracovníků, kteří se snaží chod továrny stabilizovat, prý hrozí smrtelné nebezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima Dai - iči a její čtyři reaktory

Jaderná elektrárna Fukušima Dai - iči a její čtyři reaktory | Zdroj: Reuters

V reaktoru číslo 4, kde se nachází nádrž s vyhořelým palivem, pokračují pokusy s ochlazováním, policisté jsou připraveni nasadit i vodní dělo. V opačném případě hrozí uvolnění radiace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem japonských elektráren sleduje redaktorka Kateřina Procházková

Největší hrozbou ale zůstává třetí reaktor, který má zřejmě poškozený vnitřní plášť a stále z něj uniká pára. Jako jediný ze čtyř ve Fukušimě navíc funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium.

Japonci dnes znovu ke zchlazení reaktorů nasadili i vojenské vrtulníky, které shazují dolů vodu. Středeční pokus kvůli vysoké hodnotě radioaktivity nad reaktory odvolali. Podle korespondenta BBC ochlazování komplikuje také silný vítr.

Vedení elektrárny oznámilo, že by v jaderné elektrárně mohl být brzy, možná už dnes, obnoven přívodu elektrické energie přerušený po páteční vlně tsunami. Obnovení chodu čerpadel chladicího systému by pak podstatně usnadnily snižování teploty palivových tyčí a vyhořelého paliva v reaktorech.

Zjistit přesný stav reaktoru má nyní bezpilotní letoun americké armády Global Hawk. Do Japonska dnes přiletí i šéf mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano. Ten hodnotí situaci jako mimořádně vážnou.

Zemi stále opouštějí cizinci i místní

Cizinci a dokonce i někteří Japonci mezi tím zemi opouští nebo se stěhují na bezpečnější jih země. Kromě okolí Fukušimy už se strach přenesl i do hlavního města Tokia.

Překvapivě tomuto stavu pomohl i včerejší projev japonského císaře, který označil situaci v jaderné elektrárně za vážnou. Někteří Japonci tento vzkaz ale pochopili jako varování před nejhorším, a ztrácí proto víru v záchranu.

Zahraniční vlády stále posílají do Japonska letadla pro své občany. Český kabinet zajistil dva armádní speciály, na jejichž palubách přistálo ráno v Praze 106 lidí, mezi nimi i členové České filharmonie.

Robert Mikoláš, Kateřina Procházková, Martin Hromádka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme