Japonská firma se omluvila za zotročování amerických zajatců

Japonská firma Mitsubishi se v neděli omluvila za to, že za druhé světové války používala americké zajatce na těžké nucené práce. Slavnostní obřad se uskutečnil v losangeleském Muzeu tolerance, které je součástí Centra Simona Wiesenthala. Podle agentury AP se jedná o bezprecedentní krok, podle webu BBC o historickou omluvu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Murphy, bývalý americký voják, který v zajetí za druhé světové války musel pracovat pro japonský průmysl

James Murphy, bývalý americký voják, který v zajetí za druhé světové války musel pracovat pro japonský průmysl | Zdroj: Reuters

„S lítostí se dnes omlouváme za tragédie v naší minulosti. Nic podobného se nesmí opakovat. Omluvám se zde všem válečným zajatcům a jejich rodinám, kteří byli nuceni pracovat v dolech v předchůdkyni naší společnosti,“ řekl na ceremoniálu Hikaru Kimura z vedení firmy Mitsubishi.

Někdejší zajatce Japonců zastupoval nyní 94letý bývalý americký voják James Murphy. Omluvu představitelů firmy označil za upřímnou a kajícnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omluvě japonské firmy někdejším americkým zajatcům mluvil komentátor ČRo Milan Slezák

„Je to slavný den. Na ten jsme čekali 70 let,“ řekl muž, který byl nucen pracovat za těžkých podmínek v měděných dolech Mitsubishi. Spolu s dalšími přítomnými vyjádřil naději, že podobný krok učiní i další japonské podniky, které dělaly to samé.

Japonské lodě dopravily za války na 12 tisíc amerických zajatců do Japonska, kde byli nuceni k otrocké práci na více než 50 místech na podporu imperiální války Japonska.

„Japonci to odůvodňovali tím, že mají málo mužů v obranném průmyslu a vůbec průmyslu a že potřebují jejich práci, protože jinak by se průmysl zastavil. Něco podobného dělali Němci za druhé světové války. Problémem byly ty podmínky,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Kolem deseti procent zajatců totiž při tom podle AP zahynulo. Japonská vláda se za to omluvila už před lety, ale dosud žádný z japonských podniků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme