Japonská opozice slaví vítězství v parlamentních volbách

Japonští voliči dali ve včerejších parlamentních volbách jasně najevo, že chtějí změnu, podpořili totiž dosud opoziční Demokratickou stranu. Podle odhadů japonských médií po uzavření volebních místností získali demokraté nejméně 300 z 480 křesel v dolní komoře japonského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jukio Hatojama, předseda Demokratické strany

Jukio Hatojama, předseda Demokratické strany | Zdroj: ČTK

Hlavní důvod drtivého vítězství opozice je neutěšená ekonomická situace země. "Japonci si zvolili změnu režimu. Našli dost odvahy, aby změnili politiky. Od nynějška začínáme novou éru. Není to jen vítězství Demokratické strany. Země trpí a lidé jsou naštvaní," uvedl Jukio Hatojama, předseda Demokratické strany, která byla desetiletí v japonské opozici.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Japonsku Milana Hubáčka očekávají voliči od nové vlády změnu: "Liberálně demokratické strana si volby prohrála sama. Od dob charismatického Koizumiho neměla v čele dostatečně silného hráče a v průběhu čtyř let vystřídala tři premiéry."

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné povolební situaci v Japonsku mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu Milan Hubáček.

"Je to fatální změna. Liberální demokraté vládli takřka nepřetržitě od roku 1955 a pro Japonce byla synonymem někdejšího hospodářského zázraku," řekl zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnál Milan Slezák.

Pravděpodobně budoucí premiér Jukio Hatojama už podle agentury Reuters sestavuje novou vládu. O jejím složení ale hodlá mluvit, až ho parlament oficiálně zvolí premiérem. Očekává se, že to bude během čtrnácti dnů.

"Přestože nemusí, vládu by pohodlně sestavil sám, tak se chystá sestavit koaliční vládu. Do koalice půjde se sociální demokracií a Novou lidovou stranou. Přitom obě tyto malé strany ve srovnání s minulými volbami přišly o křesla," uvedl Hubáček.

Dosavadní premiér, liberální demokrat Taró Aso, uznal porážku a řekl, že odstoupí z funkce předsedy strany. Jeho liberální demokraté vládli v zemi skoro půl století s výjimkou několika měsíců v letech 1993 a 1994.

Splní Demokratická strana předvolební sliby?

Demokratická strana slibovala vyšší příspěvky prakticky všem, od rodin s dětmi po farmáře. Hubáček si ale myslí, že šlo jen o předvolební sliby: "Kromě tezí a líbivých kroků nic nenabídla. Chybí důsledná analýza z její strany a také konkrétní plán jak ekonomickou situaci řešit."

Podobného názoru je i Slezák. "Je otázkou nakolik Demokratická strana dostojí v době krize svým předvolebním slibům. Jestliže by je bezezbytku plnila, v praxi to bude znamenat navyšování státního dluhu. Kdyby však závazky vůči voličům neplnila, logicky by se občané od této strany odvrátili. Pro stranu právě nyní nastává opravdové dilema," míní Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonští voliči dali ve včerejších parlamentních volbách jasně najevo, že chtějí změnu. Ve studiu je zahraničně-politický komentátor ČRo 1 - Radiožurnálu Milan Slezák.

Opozice má ale štěstí, že už se ekonomický propad zastavil a Japonsko se začíná zotavovat. "Demokratickou stranu ale ještě čeká kousnutí do kyselého jablka. Současná spotřební daň, která činí 5 procent bude muset být zvýšena podle odborníků až na 10 procent," vysvětluje Hubáček.

Pravděpodobný premiér Hatojama už naznačil i své plány v zahraniční politice. Chtěl by snížit závislost své země na Spojených státech amerických. Podle Hubáčka jde o krok správným směrem:

"Japonsko se snad konečně stane dospělým hráčem, protože zatím to vypadá tak, že si hraje na mladšího bratra USA."

"Japonsko hodlá vystupovat v regionu Jihovýchodní Asie samostatněji. Chystá se také důrazněji prosazovat ve vojenských misí v zahraničí. Zároveň také chce zlepšit politické a ekonomické vztahy s Čínou a Ruskem," popisuje záměr Demokratické strany Hubáček.

Přečtěte si také:
Japonsko přepisuje historii, opozice míří k vítězství ve volbách
Japonsko před klíčovými volbami vyděsil hospodářský propad
Nezaměstnanost v Japonsku stále roste
Japonsko očima Hany Hikelové
Japonsko míří k předčasným volbám
Japonci budou volit příští měsíc - a zřejmě dají šanci opozici

Ondřej Černý, Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme