Japonská vláda je kvůli Fukušimě v maximální pohotovosti

Japonsko je podle premiéra Naoto Kana v maximální pohotovosti. Důvodem je vývoj v jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči, kde byly naměřeny vysoké hodnoty radiace ohrožující lidské zdraví. V půdě v okolí reaktorů navíc objevili i vysoce jedovaté plutonium. V této souvislosti roste kritika vedení energetické společnosti provozující elektrárnu ve Fukušimě. Vláda zvažuje i její dočasné znárodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TEPCO - provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai -iči

TEPCO - provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai -iči | Zdroj: Reuters

Maximální pohotovost, kterou vláda vyhlásila znamená plné soustředění právě na boj s radioaktivním ohrožením. Situace ve Fukušimě je nepředvídatelná, prohlásil premiér Naoto Kan. Podle japonské vlády existuje důvodné podezření, že radiace uniká z roztavených palivových tyčí, což vyvolává obavy z dalšího vývoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Roberta Mikoláše

Vysoká radiace přesahující tisíc milisievertů za hodinu byla zjištěna ve vodě v druhém bloku i v podzemním tunelu v jeho blízkosti. Pokud by člověk byl takovémuto záření vystaven po čtyři hodiny, může do 30 dnů zemřít.

Vysoce jedovaté je i plutonium, které bylo objeveno ve vzorcích půdy odebrané na pěti místech areálu elektrárny, podle společnosti TEPCO provozující elektrárnu ve Fukušimě ale zjištěné množství nepředstavuje zdravotní riziko.

Japonská vláda prý zvažuje i dočasné znárodnění společnosti TEPCO. Ministr pro národní strategii připustil, že je to jedna z možností. Důvodem je možné vyplácení vysokého odškodnění obětem katastrofy. Mluvčí vlády nicméně tyto informace popírá. TEPCO už o pomoc požádala i experty z Francie.

Do Japonska přijíždějí francouzští experti pomoci celou krizi řešit. Podle odborníků je totiž situace ve Fukušimě vážnější než při havárii v americké jaderné elektrárně Three Mile Island v roce 1979, na druhé straně má ale hodně daleko do tragédie v Černobylu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš v odpoledním Radiožurnálu

Becquerel (Bq)
- hodnota intenzity záření radioaktivního zdroje
- 1 Bq = jeden rozpad atomového jádra za sekundu; čím více jader se za sekundu přemění, tím je záření silnější
Sievert (Sv)
- účinek ionizujícího záření na organismy
- vyjadřuje podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření (J/kg)
- např. RTG břicha je ekvivalentní 50 μSv; 3200 μSv je ozáření přírodními zdroji v ČR za rok

Uvažuje se také o rozšíření ochranné zóny na třicetikilometrový okruh od elektrárny. To ale není z mnoha hledisek jednoduché. Týkalo by se totiž dalších 130 tisíc lidí, tedy téměř dvojnásobného počtu obyvatel, než kolik jich bylo evakuováno z té první, dvacetikilometrové oblasti v okruhu elektrárny.

A bylo by nutné je nejen přemístit, ale také ubytovat a poté se o ně i postarat. Navíc Japonci, jak známo, velmi neradi opouštějí své domovy a už nyní se někteří vracejí zpět do původně evakuované zóny, i když je před tím premiér Naoto Kan varoval.

Úřady mají zároveň velké starosti, aby se postaraly o obyvatele měst a vesnic zničených vlnou tsunami, v provizorních centrech jich stále zůstává na 190 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima mluví ve Světě o druhé na Rádiu Česko východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.mp3

Premiér Naoto Kan mluví o nejvážnější krizi po druhé světové válce. Vláda odhaduje, že zemětřesení a následná tsunami, které zemi zasáhly 11. března, způsobily škodu asi 310 miliard dolarů.

Úřady zatím potvrdily více než 11 tisíc obětí živelních pohrom. Dalších 17 tisíc lidí se stále pohřešuje a 190 tisíc lidí žije v nouzových ubytovnách.

Japonská vláda se chce nyní podle východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše plně soustředit na řešení krize v elektrárně Fukušima 1. Poslední dny totiž přinášejí stále více znepokojující zprávy od zjištěné radiace stotisíckrát přesahující povolené limity přes vysoce kontaminovanou vodu nacházející se i mimo samotné bloky elektrárny až po zjištěné plutonium.

Robert Mikoláš, Naďa Bělovská, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme