Japonská vláda zřejmě pomůže firmě Tepco s odškodněním obyvatel

Japonská energetická společnost Tepco žádá vládu o finanční pomoc. Firma provozuje jadernou elektrárnu Fukušima, kterou poškodila březnová vlna tsunami. Tepco teď potřebuje peníze, aby mohlo vyplatit odškodné lidem evakuovaným z okolí fukušimské elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěná ulice ve městě Futaba nedaleko Fukušimy

Opuštěná ulice ve městě Futaba nedaleko Fukušimy | Zdroj: ČTK

Šéf společnosti Masataka Šimizu dnes předal písemnou žádost tajemníkovi vlády Jukiu Edanovi a ministru pro ekonomiku, obchod a průmysl Banrimu Kajedovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonská energetická společnost Tepco žádá vládu o finanční pomoc. Ptáme se spolupracovníka v Jokohamě Milana Hubáčka.

"Vyplácení odškodného by nemělo ovlivnit zásobování elektřinou. Finanční břemeno vlády také musí být co nejmenší," poznamenal japonský ministr pro energetiku, obchod a průmysl.

Vláda firmu zřejmě podpoří „Protože de facto v této oblasti jde o jednoho jediného výrobce a distributora elektrické energie, to znamená, že jiný hráč není,“ řekl spolupracovník Rádia Česko v Jokohamě Milan Hubáček.

Firma bude muset šetřit a propouštět

Celková částka, která má jít na kompenzace, zatím není jasná. Analytici odhadují, že to může být více než 100 miliard dolarů. Tepco chce proto zeštíhlovat provoz a sníží mzdy.

Například pracovníkům na všech vedoucích úrovních nebudou vyplaceny pravidelné letní bonusy. Potom chce prodat část akcií, které drží, a chce restrukturalizovat svůj chod. Počítá se i s poměrně velkým propuštěním,“ upřesnil Hubáček.

Protože jde o jediného hráče na trhu, zkrachovat prakticky nemůže.

„Japonská energetika je totiž ve srovnání třeba s Evropou naprosto izolována od světa a navíc je zde problém, že východ a západ Japonska běží na jiné frekvenci, na 50 a 60 Hertzích, to znamená, že ani dodávky z jedné části do druhé nejsou možné. Tepco musí existovat, pokud existovat nebude, tak nebudou ani dodávky elektrické energie,“ dodal spolupracovník.

Stabilizovaná elektrárna

Z dvacetikilometrového pásma kolem elektrárny Fukušima bylo evakuováno přes 80 tisíc lidí. Někteří se mohou na místo na chvíli vrátit, ale ne natrvalo. Japonsko je navíc vystaveno tlaku ze světa, aby se zóna v okolí ještě rozšířila.

V pondělí došlo ke zvýšení teploty v jednom z reaktorů fukušinské elektrárny a unikala i pára. „Ale jinak větší nebezpečí snad nehrozí a režim je stabilizovaný,“ uzavřel spolupracovník Rádia Česko v Jokohamě Milan Hubáček.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme