Japonské noviny představují Prahu

Světové deníky píší o tom, že spotřebitelé odmítají geneticky modifikované plodiny, americké obří výletní lodě znečišťují moře a že výslech údajného srbského atentátníka Lukoviće byl odročen o měsíc. Japonský list navíc představuje Prahu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britský deník The Guardian se v dnešním vydání zamýšlí nad budoucností geneticky modifikovaných plodin. Společnost Monsanto, největší světový prodejce geneticky upravených semen, zrušila veškeré své plány na vstup své modifikované pšenice na světový trh. Rozhodnutí je o to více překvapivé, že podnik věnoval výzkumu sedm let a utratil miliony dolarů, připomíná The Guardian.

Opuštění původního plánu tak představuje zásadní pobídku pro odpůrce geneticky upravených plodin. Ti teď mohou zvýšit tlak na americké a kanadské farmáře, kteří se obávají, že GM rostliny mohou způsobit kolaps jejich výnosného trhu v Evropě a Japonsku. Společnost Monsanto totiž zjistila, že jejich pšenice sice dokáže zvýšit úrodu až o 15 procent, překážkou však stále zůstávají nedůvěřiví spotřebitelé. Vidina geneticky modifikovaného chleba je hlavně pro Evropany tak nestravitelná, že by díky tomu mohli Američané rázem přijít o svůj zatím největší podíl na trhu, píše se v britském deníku The Guardian.

Deník Washington Post se před začátkem letní sezóny zamýšlí nad tím, že obří výletní lodě, na kterých Američané rádi tráví své dovolené, znečišťují pobřežní vody Spojených států. Většina Američanů, kteří se vydají na plavbu lodí, příliš nepřemýšlí o tom, jaký vliv mají plavidla masové pohody na ekosystémy v oceánu, píše list americké metropole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář zaujal severoamerického zpravodaje Miroslava Konvalinu.

Rakouský deník Kurier sleduje proces s údajným organizátorem vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiče. Další výslech Milorada Lukoviće, zvaného Legija, byl včera odročen o měsíc. Bělehradský soud tak vyhověl žádosti Lukovićova obhájce, který si pauzu vyžádal z důvodu přípravy obhajoby. 36letý Luković se proto u svého prvního stání před soudem vyjádřil jen o svých osobních údajích. "Legija" je kromě atentátu na Djindjiče obviněn také z účasti na vraždě srbského exprezidenta Ivana Stamboliče.

Podílet se měl také na nepodařeném útoku na ministra zahraničí Vuka Draškoviče a v souvislosti s dalšími trestnými činy jsou proti Lukovićovi vznesena další obvinění, vypočítává rakouský list. V kauze Zorana Djindjiče bylo obviněno celkem 13 osob. Sedm z nich, převážně členové mafiánské skupiny z bělehradského předměstí, jsou ještě na útěku, uzavírá deník Kurier.

Praha se může pochlubit bohatou historií slavných jmen - tak představuje hlavní město České republiky japonský list The Asahi Shimbun. Z diáře, který byl objeven v únoru ve Spojených státech, vyplynulo, že poslední přítelkyně Alberta Einsteina byla českého původu. Johanna Fantová, která zemřela v roce 1981 ve věku osmdesáti let, žila se slavným vědcem až do jeho smrti.

Zatímco s ní se Einstein poprvé setkal v předválečném Berlíně, její matku znal už z dřívější doby. Berta Fantová byla známou patronkou pražské kultury na počátku 20. století, píše The Asahi Shimbun. Mladý Einstein pak často navštěvoval její salón, kde mimo jiné potkal i Franze Kafku. K Praze se však váže nejen příběh Alberta Einsteina, ale například i Wolfganga Amadea Mozarta, který českou metropoli miloval. A tak ačkoli se 1. května stala Česká republika součástí moderní Evropské unie, Praze její kouzlo starobylosti zůstane, uzavírá pohled do Evropy japonský deník The Asahi Shimbun.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme