Novým japonským premiérem bude nejspíš Kišida. Jeho strana má v parlamentu většinu

V druhém kole primárek japonské vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) zvítězil bývalý ministr zahraničí Fumio Kišida. V hlasování o příštím předsedovi porazil ministra zodpovědného za kampaň očkování proti nemoci covid-19 Tara Kóna, uvedla agentura AP. Nový šéf LDP má velkou šanci se stát příštím japonským premiérem, protože strana má v parlamentu většinu.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida oznámil, že zřejmě  odloží svou cestu do Ruska (archivní foto)

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida oznámil, že zřejmě odloží svou cestu do Ruska (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Kišida podle zahraničních agentur uspěl, protože měl silnější pozici mezi poslanci i vysokými funkcionáři strany. Kóno měl naopak výraznější podporu zástupců řadových členů LDP, sympatizantů a voličů strany a těšil se také podpoře médií. Kišida je považován za kritika stávajícího premiéra Jošihideho Sugy i jeho předchůdce Šinzeho Abeho.

Němci chtějí vládu sociální demokracie, Zelených a FDP, řekl Scholz. Dohodu by chtěl do Vánoc

Číst článek

Nový šéf LDP by měl v pondělí předstoupit před parlament a nechat se zvolit novým japonským premiérem.

V primárkách hlasovali zákonodárci i zástupci členů LDP. V druhém kole se ale počet volitelů snížil, což zvýšilo váhu zákonodárců. O post šéfa strany se ucházely i dvě političky, což je v Japonsku stále dosti nezvyklá záležitost. Ani jedna se ale nedostala do druhého kola

Hlasování LDP uspořádala poté, co její současný vůdce a premiér Suga na začátku září oznámil, že se nebude ucházet o další mandát. Suga stanul v čele vlády v loňském roce. Jeho popularita se v průběhu roku propadla ze 70 na 30 procent. Kritici vládě vyčítají přístup k epidemii covidu-19, organizaci olympijských her a také korupční skandály funkcionářů LDP. Podle tisku bude hlavním úkolem nového předsedy obnovit důvěru voličů ve stranu. Parlamentní volby zemi čekají na konci listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme