Japonsko a Spojené státy zpřísní sankce proti Severní Koreji. Dohodli se na tom na summitu G7

První den summitu skupiny zemí G7 v sicilské Taormině jednali její čelní představitelé o mezinárodním obchodu, klimatických změnách a bezpečnosti. V přímořském letovisku hlídaném tisícovkami vojáků a policistů se pak Japonsko a Spojené státy se dohodly na zpřísnění sankcí proti severokorejskému režimu. Země G7 schválily prohlášení, ve kterém se shodli na boji proti terorismu mimo jiné zamezením zneužívání internetu k šíření extremistických myšlenek.

Taormina (Itálie) (Aktualizováno: 20:27 26. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci summitu G7 v sicilské Taormině: předseda Evropské rady Donald Tusk, kanadský premiér Justin Trudeau, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová, italský premiér Paolo Gentiloni, francouzský prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Shinzo Abe a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump japonskému premiérovi řekl, že severokorejské raketové zkoušky považuje za velký celosvětový problém, který je třeba vyřešit.

V ohlášených nových sankcích proti režimu se Washington a Tokio chtějí zaměřit na postihnutí zdrojů, které Severní Korea zneužívá k vývoji zbraní.

Jednání o bezpečnosti podle italských diplomatických zdrojů agentury ANSA příliš nepoznamenaly rozpory mezi Trumpem a ostatními politiky.

Podle Donalda Tuska, který zastupuje Evropskou unii, ale není žádným tajemstvím, že mezi hlavami států jsou velmi rozdílné názory na uvolňování mezinárodního obchodu a boj proti klimatickým změnám. Nejnáročnější debata podle agentury ANSA čeká lídry G7 v sobotu.

Lídři všech sedmi největších ekonomik se také dohodli na opatřeních zaměřených na boj proti terorismu. Jedním z bodů společného prohlášení je výzva provozovatelům internetových služeb, aby zvýšili své úsilí při odstraňování extremistického obsahu a zamezili zneužívání internetu teroristy.

Italský premiér Paolo Gentiloni, který summitu předsedá, všem účastníkům poděkoval za jednotný přístup. „Myslím, že jsme touto deklarací prokázali naši jednotu, náš závazek, naše odhodlání pokračovat a posílit boj proti terorismu. A po tom, co se před několika dny stalo v Manchesteru, je to také poselství přátelství a pospolitosti s Velkou Británií," řekl Gentiloni.

Viktor Daněk, Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme