Nejstarší vládnoucí dynastie má nového císaře, na japonský trůn nastoupil Naruhito a začala éra Reiwa

Po 30 letech abdikoval pětaosmdesátiletý japonský císař Akihito a na jeho místo nastoupil jeho nejstarší syn, korunní princ Naruhito. S nástupem nového císaře v Japonsku začíná i nová éra Reiwa, překládána jako „krásná harmonie“. Naruhito studoval na Oxfordské univerzitě a v mládí hodně cestoval, v roce 1985 navštívil i Českou republiku. Oficiálně se úřadu Naruhito ujal 1. května japonského času.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující císař Naruhito se svojí ženou Masako. | Zdroj: Reuters

Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, narodil se 23. února 1960 a od 23. února 1991 byl korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujal 1. května o půlnoci japonského času (v úterý 17.00 středoevropského letního času), den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů.

V Japonsku zároveň skončilo období Heisei, tedy „všudypřítomný mír“ a začala éra Reiwa, jejíž název se překládá jako „krásná harmonie“. Naruhito nástup na chryzantémový trůn formálně potvrdí na středeční ranní ceremonii, které se podle tradice nesmí účastnit ženské příslušnice císařské rodiny, tedy ani Naruhitova choť Masako a dcera Aiko.

Krize nástupnictví

V 80. letech podle médií Naruhito tvořil pár s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Svoji budoucí manželku, tehdejší diplomatku Masako Ówadovou, poznal na recepci na počest španělské princezny Eleny v roce 1986. Princovu žádost o ruku přijala Masako až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen „jinou formou diplomacie“.

Konec období ‚všudypřítomného míru.‘ V Japonsku kvůli pokročilému věku odstupuje císař Akihito

Číst článek

Novou japonskou císařovnu si Naruhito vzal v červnu 1993 a stejně jako jeho otec tak přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu. Na svatební cestu jeli novomanželé do starobylého města Nara, aby ve svatyni pozdravili bohyni Amaterasu, pramáti císařské dynastie. Osm let po svatbě, v prosinci 2001 se páru narodila dcera, princezna Aiko Tošinomija.

Po jejím narození v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní druhý v pořadí následnictví japonského trůnu.

Oxfordský absolvent

Naruhito vystudoval historii na filozofické fakultě univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

Je čas vyjít ze slepé uličky. Králové by se měli vrátit, tvrdí monarchista

Číst článek

Jako člen japonské císařské rodiny již v mládí hodně cestoval po světě. V roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Je údajně znalcem a obdivovatelem české hudby. V červnu 2017 se v Tokiu setkal s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

V březnu 2005 zahájil jako čestný předseda světovou výstavu Expo v japonské prefektuře Aiči.

V roce 2012 na dva týdny převzal veškeré povinnosti svého otce během Akihitovy operace srdce a následné rekonvalescence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme